22.07.2014

  19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Kısa Özet

  Sponsorlu Bağlantılar

  19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Hikayesi  Hakkında Bilgi,

  Kısaca 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Nasıl Olmuştur, Performans Ödevi,

  19 Mayıs 1919 Millî Mücadelenin fiilen başladığı tarihtir. 19 Mayıs bir başlangıçtır. Atatürk, Millî Egemenlik ilkesini devletin temel unsurlarından birisi haline getirmeye çalışmıştır.

  Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesinin gerçekleştirilmesi, tamamen Atatürk’ün bu konudaki düşünce ve çalışmalarının sonucudur. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919′da Samsun’a ayak basmasıyla birlikte, Türk tarihinde ilk defa kişisel egemenlikten, Millî Egemenliğe geçiş süreci başlamıştır. Atatürk, Samsun’a ayak bastığı andan itibaren, hem içe, hem de dışa dönük olarak, dinî ve batılı fikirleri yanına almış ve bunların senteziyle Anadolu’da tek idare, tek devlet, tek egemenlik, tek kumandan, tek meclis ve tek millet fikirlerinden hareket ederek, her alanda gerçek Millî Egemenlik ilkesini uygulamaya çalışmıştır.

  19 Mayıs 1919 yılında, yanında rütbeli bazı arkadaşları ile beraber, “Bandırma Vapuru” ile gerçekleştirdiği yolculuğunun sonunda Samsun’a çıkan Atatürk, İngiliz denetiminde bulunan bu şehirde Milli Mücadele Hareketi’nin başlayabilmesi için yeterli ortamın bulunmadığını görünce 25 Mayıs 1919 tarihinde Havza’ya geçti.

  19 Mayıs 1919′da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesini gerçekleştirme çalışmaları, 23 Nisan 1920′de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla fiilen gerçekleşmiş ve “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesinin 20 Ocak 1921′de kabul edilen ilk Anayasada yer almasıyla da hukukî anlamda güvence altına alınmıştır. Böylece Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesinin gerçekleşme evreleri de tamamlanmıştır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Trafikte Yayaların Doğru Davranışları Kısa Özet

  En güzel ödev kapakları tüm dersler için 2012-2013

  Bu sayfadaki "19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Kısa Özet" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. fatma öykü demiral
   20 Mayıs 2014

   Teşekkür ederim . Çok işime yaradı.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *