27.08.2014

  2013 asker kaçakları polislerin GBT taramasında gözükecek ve yakalanacak

  Sponsorlu Bağlantılar

  Asker kaçaklarını artık polis yakalayacak!

  2005’de iptal edilen protokolün yeniden uygulamaya girmesi krize neden oldu. Askeri inzibatın görevi polise devredildi.

  Yaklaşık 780 bin asker kaçağı ve yoklama kaçağı artık polislerin GBTtaramasına takılırsa en geç 24 saat içerisinde en yakın askerlik şubesine götürülecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, 800 bin yoklama kaçağı ve bakayanın GBT sistemine girip aranması konusunda “olumsuz” görüş bildirdi.

  İPTAL EDİLEN PROTOKOL YENİDEN UYGULAMADA

  Bugün Gazetesi’nden Kamil Elibol’un haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü ile KİHBİ’nin (Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı) karşı çıkmasına rağmen Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında, “Yoklama kaçağı ve bakaya bilgilerinin elektronik ortamda paylaşımına dair usul ve esaslar hakkında” protokol imzalanarak yürürlüğe girdi.

  ONLİNE OLARAK AKTARILACAK

  Protokol sayesinde Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçakları ve bakayaların bilgilerini on-line olarak İçişleri Bakanlığı’na aktaracak.

  Kolluk güçlerince ülke genelinde yapılacak denetimlerde kişilerin askerlik durumları da GBT’den sorgulanacak.

  Yoklama kaçakları ve bakayaların GBT (Genel Bilgi Toplama) sistemine eklenmesi Türkiye’de aranan kişi sayısının 350 binden 1 milyon 130 bine yükselmesine yol açtı.

  ASKERLİK ŞUBESİNE TESLİM EDİLECEK

  2012′de ülke çapında 115 Askerlik Şubesi’nin kapatıldığı, bu durumun 7 yıl sonra yeniden başlatılan uygulamayı olumsuz yönde etkileyeceği ifade edildi. Protokole göre, polis-jandarma GBT sorgusunda yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu anlaşılan kişileri yakalayacak.

  Bu kişiler en geç 24 saat içerisinde en yakın Askerlik Şubesi’ne teslim edilecek. Bunun mümkün olmaması halinde ise yakalanan kişiler salıverilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, 800 bin yoklama kaçağı ve bakayanın GBT sistemine girip aranması konusunda “olumsuz” görüş bildirdi.

  İmzalanan protokolün İçişleri Bakanı İdris NaimŞahin’in kısa bir süre önce yayınladığı, “Polis vasıtasıyla yapılan tebligat işlemlerine” dair genelgeye aykırı olduğu öne sürüldü.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mehmet Ali Birand’ın Ölümü İle İlgili Twitter Yazıları Ünlülerin Mesajları

  Mesut Özil’in yeni sevgilisi kim? İşte resimleri ve biyografisi hakkında bilgi

  Bu sayfadaki "2013 asker kaçakları polislerin GBT taramasında gözükecek ve yakalanacak" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *