21.08.2014

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir, Nasıl İlan Edildi, Neden Kutlanır Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kısa Bilgi Özet

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kısaca Bilgiler,

  Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.Cumhuriyet Bayramının kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

  Cumhuriyetin ilanı

  Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletinin bir gemisi ile Samsun’a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve “Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi, yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır, ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplamıştır. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı ‘Meclis Başkanı’ seçmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir.

  Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından TBMM 1 Kasım 1922′de saltanatı kaldırmıştır. Padişah Vahdettin ‘vatan haini’ ilan edilmiş ve yurdu terk etmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlam ve Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazı ve Makale Kısa Güzel

  Pia Şiiri Hikayesi, Atilla İlhan’ın Pia İsimli Şiirinin Hikayesi Nedir Kısaca

  Bu sayfadaki "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir, Nasıl İlan Edildi, Neden Kutlanır Kısaca " konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *