22.08.2014

  30 Ağustos Zafer Bayramı Hangi Tarihte İlan Edilmiştir, 30 Ağustos Ne Zaman İlan Edildi?

  Sponsorlu Bağlantılar

   30 Ağustos Hangi Tarihte İlan Edildi, İlan Edildiği Tarih Ne Zaman

  30 Ağustos Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır.

  Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos 1922 yılında Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

  Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Farabinin hayatının kısa özeti

  Farabinin Gök Bilimine Katkısı Kısaca Farabinin Gök Bilimine Katkıları Nelerdir

  Bu sayfadaki "30 Ağustos Zafer Bayramı Hangi Tarihte İlan Edilmiştir, 30 Ağustos Ne Zaman İlan Edildi?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *