27.08.2014

  70′li ve 80′li Yıllarda Türkiye’de Neler Oldu ve Hangi Olaylar Yaşandı

  Sponsorlu Bağlantılar

  kibris baris harekati Fotoğraflarla Yetmişler ve Seksenlerde TürkiyeKıbrıs Barış Harekatı

  Yetmişli ve seksenli yıllar yakın geçmişimiz olmasına rağmen günümüz Türkiye’siyle arasında fark uçurumdur.

  Yağ ve benzin kuyrukları, Kıbrıs Barış Harekatı, tek kanallı TRT, Güneş Tecelli ve Cenk Koray, Bay Meraklı, 12 Eylül  darbesi, çoçukların oyuncak olarak laklak, hulahoplarla oyun oynadıkları görüntüler o dönemlerin unutulmazlarından bazılarıdır.

  İşte o yıllara damgasını vurmuş iyisiyle kötüsüyle bir çok olay fotoğraflarla

  KARARTMA-Kıbrıs barış harekatı yapıldı 1974′te… 
  Türkiye, ikinci dünya savaşı yıllarından beri görmediği bir uygulamaya tanık oldu.Evler ve otomobiller karartıldı.

  Yunan savaş uçakları ani bir baskın düzenlerse şehirler ve yerleşim yerleri farkedilemesin diye, evlerin pencerelerine kalın siyah perdeler takıldı.

  Otomobillerin farları da koyu renkli jelatinlerle kaplandı. 6 ay kadar süren bu uygulama, 1970′leri unutamayanların da zihnine kazındı

  70'li yıllarda Türkiye-2

  KUYRUKLAR
  1970′ler Türkiye’nin 73 cent’e bile muhtaç olduğu yıllardı. Ülke ihracat yapamıyor, elde döviz olmayınca da en zaruri ihtiyaçlar bile karşılanamıyordu.

  1970′leri hatırlayanların en unutamadıkları şeyler, kuyruklardır.Tüpgaz kuyrukları, yağ kuyrukları…

  70'li yıllarda Türkiye-3

  MÜSAİTSENİZ AKŞAMA SİZE GELECEĞİZ
  Evden eve komşuluk ilişkilerinin çok yoğun yaşandığı, ‘son yıllardı’. 1970′lerden sonra komşuluk ilişkileri bir daha hiç eskisi gibi olmadı.

  Komşuluk ilişkilerini en iyi tarif eden söz ise, bu olmalı: Annem beni gönderdi; müsaatseniz size gelmek istiyoruz.

  Henüz telefonlar yeterince yaygınlaşmamıştı. Komşuların misafirliğe uygun olup olmadıkları, evin kapılarına gönderilen çocuklar tarafından öğrenilirdi

  70'li yıllarda Türkiye-4

  TELEVİZYON ÇOCUKLARI
  Televizyonun Türkiye’de yayına başladığı yıl; 1969. Ancak yaygınlaşması 1970′lerde oldu. 1970′lerin başından sonuna, çatılar ‘çatallı’ tv antenleriyle kaplandı.

  Başlangıçta, televizyonu olmayan aileler televizyonu olanların evine misafirliğe giderlerdi. Açıkçası 1970′lerin başında, evinde televizyon olan aileler misafir yoğunluğundan illallah demişlerdi.

  70'li yıllarda Türkiye-5Fotoyu bü

  CUMARTESİ OKUL
  İnanmayacaksınız ama, 1970′lerin başında Cumartesi günleri de okula gidilirdi.

  1974′ten itibaren Cumartesi günleri yarım gün okula gitme uygulamsı sona erdirilince öğrenci milleti de bayram etti.

  70'li yıllarda Türkiye-6Fotoyu

  LAKLAK
  Dönemin en ünlü ve en elden düşmeyen oyuncaklarından biriydi. Bir plastik daireye bağlı v şeklinde bir ip ve o ipin iki ucunda plastikten iki top vardı.

  Amaç, dairesel plastiğe parmağınızı takıp topları bir üstte bir altta hızla birbirine vurdurmaktı. Bu işi ne kadar hızlı yaparsanız, o kadar becerikli sayılırdınız.

  Oyuncak öyle yaygınlıkla kullanılırdı ki, çocuklar da büyükler de tak – tak – tak (ya da lak lak lak) sesleri eşliğinde beceri yarıştırırlardı.

  70'li yıllarda Türkiye-7Fotoyu büyü

  GÜNEŞ TECELLİ VE CENK KORAY
  En çok hafta sonları televizyon izlenirdi. Ve hafta sonları Türkiye, bu iki ekran figürüyle güne başlar, onlarla günü bitirirdi. Güneş Tecelli, geniş ve kalın kemikli gözlükleriyle, Cenk Koray ise ‘soğuk esprileriyle’ dönem insanlarının zihinlerine kazındı.

  Pazar programlarının adı TelePazar idi, bu programın evlerin hanımları tarafından en sıkıcı bulunan bölümü ise TeleSpor adıyla anılır, maçlardan görüntülere yer verilirdi.

  70'li yıllarda Türkiye-8Fotoyu

  O programın zihinlerde en çok iz bırakan iki de çizgi kahramanı vardı. Biri İtalyanca adı La Linea olan Bay Meraklı…

  70'li yıllarda Türkiye-9Fo

  öbürü ise pembe panter…

  70'li yıllarda Türkiye-10

  KAYNANALAR DİZİSİ
  Evlerin içleri henüz kalabalıktı. Evlerin çoğunda dedeler ve ninelerle birlikte oturulurdu. Dönemim anneleri için en zor şey, ‘kaynanayla’ birlikte yaşıyor olmaktı.

  Kaynanalar dizisi, 1974 yılının Mayıs ayında TRT ekranlarında yayınlanmaya başladı. Dizide, Anadolu’dan İstanbul’a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin bu büyük şehre uyum çabalarının ‘komedisi’ yapılıyordu.

  70'li yıllarda Türkiye-11Fotoyu

  KURTARILMIŞ BÖLGELER – SOKAKLARDA ÖLÜMLER
  12 Eylül’den sonra, 1970′lerin adı, ’12 Eylül ÖNCESİ’ olarak kaldı. 12 Eylül darbesini yapanlar, 12 Eylül öncesini hiç sevmezlerdi. Şehirler, mahalleler, sokaklar ‘siyaseten’ bölünmüştü.

  Bir sürü sol fraksiyon vardı. Bazı günler sokaklara çıkmak, liseye ya da üniversiteye gitmek CESARET isterdi. 1970′ler için, sokaklarda ‘ölümün kol gezdiği’ yıllar demek abartılı olmaz.

  70'li yıllarda Türkiye-12Fotoyu

  DEMİREL – ECEVİT – TÜRKEŞ – ERBAKAN
  1970′lerin siyaset tarihi, bu 4 ismin üzerine kuruludur. Demirel, 1965′ten beri siayestin içindedir ve dönemin en başat siyaset figürüdür.

  Bülent Ecevit 1973′te CHP’de başrol oyuncusu olmuş ve tüm 1970′leri domine eden iki isimden biri olmuştur. Bir dönem Ecevit için, dağlara taşlara bile ‘KARAOĞLAN GELİYOR’ diye yazılırdı.

  Necmettin Erbakan, kendisinden en çok beklendiği gibi sadece Demirel ile ‘ittifak’ yapmadı, Ecevit’i de iktidara taşıdı. 1970′lerde Türkiye’yi koalisyonlar yönetti ve Erbakan kimin yanındaysa, O, başbakan oldu.

  70'li yıllarda Türkiye-13

  TARKAN VE KARAOĞLAN
  Teksas – Tommiks vardı ama, İtalyanların yarattığı bu ‘Amerikan kahramanlarına’ rakip olarak TARKAN ve KARAOĞLAN kendilerine sağlam bir yer edinmişlerdi.

  Her Türk çocuğunun gönlünde, bir gün Tarkan gibi bir kahraman olmak yatardı.

  70'li yıllarda Türkiye-14Fo

  SEKS SİNEMALARI VE SEKS FİLMLERİ
  1970′ler, Yeşilçam sinemasının tüm ‘itibarını kaybettiği’ yıllar oldu. Evet Türk sinemasının en komik en klasik filmlerinin bir kısmı 1970′lerde üretildi ama, ‘yerli seks filmleri’ piyasaya büyük ölçüde egemendi.

  Her şehirde sadece bu tür filmler gösteren sinemalar olurdu. Bazı ergenler, bu sinemalarda bazen ‘babalarına ya da dayılarına’ da rastlayabilir; ‘dumur’ olurlardı.

  Dönemin seks filmlerinde Aydemir Akbaş, Behçet Nacar, Figen Han, Zerrin Egeliler gibi isimler çok popüler olmuşlardı.

  70'li yıllarda Türkiye-15Foto

  MÜJDE AR – AŞK-I MEMNU VE DÖNEMİN ÜNLÜ DİZİLERİ
  Aşk-ı Memnu, dönemin en çok izlenen yerli televizyon dizilerinden biriydi. Şükran Güngör, Müjde Ar ve Salih Güney’li kadro, o günlerde büyük bir ‘izleme tutkusu’ yaratmıştı.

  Müjde Ar’ı Müjde Ar yapan da bu dizi oldu zaten. Müjde Ar’ın o dönem fiziği, dönemin ‘kadın güzellik anlayışını yansıtan’ en önemli figürdür.

  70'li yıllarda Türkiye-16Fotoy

  ÇOCUKLARIN KIZ MI OĞLAN MI DOĞACAĞI BİLİNMEZDİ
  O yıllar, ultrason cihazlarının bilinmediği yıllar. Çocukların cinsiyetleri doğumdan önce bilinemezdi.

  Her anne baba, her ağabey abla, yeni doğacak bebeğin cinsiyetini doğum anına kadar merak ederdi. Bebeğin cinsiyeti, doğumdan hemen sonra ilk anons edilen bilgi olurdu.

  70'li yıllarda Türkiye-17Fot

  UZUN SAÇ MODASI
  1970′lerde gençler arasında uzun saç modası vardı. Bazı babalar, yakalarlarsa kesmek için, ellerinde makasla sokaklarda dolaşırlardı.

  Gençler saç uzatamasın diye, ‘karı gibi’ aşağılaması yapılırdı ama, sökmezdi: 1970′ler boyunca gençler, saçlarını omuzlarına kadar uzatmakta ısrar etti. Dönemin bu modasını uzun saçlı iki ‘dönem şarkıcsı’ da desteklerdi: Cem Karaca ve Barış Manço…

  70'li yıllarda Türkiye-18

  İSPANYOL PAÇA
  1970′lerin pantolon paçalarını görünce bugün kahkahalarla gülebilirsiniz. Ayak bileklerine kadar normal inen pantolonlar, paça kısmında iki kata yakın genişler ve bir tür yelken görüntüsü alırdı.

  Siz yürürken, paçalarınız sürekli, bir o yana bir bu yana dalgalanırdı ve bu durum ‘güzel’ sayılırdı.

  70'li yıllarda Türkiye-19F

  APARTMAN TOPUKLU AYAKKABILAR
  1970′lerin, bazılarına kabus gibi gelen görüntülerinden biri de bu ayakkabılardır. Yapıldığı malzeme olan EPA ön ad yapılarak, onlara epa topuklu ayakkabılar da denir.

  Kadınlar, 1970′lerde ayakkabıları yoluyla hayli boylarını uzatmışlardır. Yapılmış bir istatistik yok, kesin olarak bilmiyoruz ama 1970′ler kadınların yürüyüş sırasında moda uğruna ayak bileklerini en çok burktukları yıl olabilir.

  70'li yıllarda Türkiye-20F

  DİSCO DANS
  1970′lerin en etkili müziği Disco olmuştur. Diskotekler henüz herkesin gideceği bollukta değildir ama, Disco müziği tüm Türkiye’de gözardı edilemez bir dinleyici kitlesi kazanmıştır.

  70'li yıllarda Türkiye-21

  KARATE FİLMLERİ VE BRUCE LEE
  Dönem sineması, yerli seks filmleri kadar karate filmlerinin de etkisi altındadır. 1970′lerin film dağıtım koşulları gereği, Türkiye’ye filmler zaten 3 – 5 yıl gecikmeli olarak gelebilmektedir.

  1973′te ölen Bruce Lee ve ardılları, tüm 70′ler süresince Türk film izleyicilerinin ‘beğenilerini’ domine etmiştir.

  70'li yıllarda Türkiye-22

  YAĞ SÜRÜLMÜŞ EKMEĞE ŞEKER DÖKMEK
  1970′lerin çocukları sokaklarda toz toprak içerisinde oynarlardı.

  Sokakta yenen en önemli atıştırmalıklar da şunlardı:Sana yağı sürülmüş ekmek. Üzerine salça sürülmüş ekmek. Üzerine yoğurt sürülmüş ekmek. (Yine bazıları yoğurt üzerine toz şeker dökerdi…)

  70'li yıllarda Türkiye-23

  KASET KAYITLARI
  1970′ler plakların devirlerini kapattığı, teyplerin ve kasetlerin sahne aldığı yıllar oldu. İlkin dev teyp bantları kullanılıyordu; sonrasında kasetler çıktı. Dönemin modası, her köşebaşında bir kasetçi dükkanı açılmasıydı.

  En sevdiğiniz şarkıların bir listesini verirdiniz, kasetçiler size o şarkıların kayıtlarını yapardı. Henüz telif hakları kaygısının olmadığı yıllardı. 1980′lerin ortalarında listeler hazırlayıp kasetlere kayıtlar yapmak yasaklandı.

  70'li yıllarda Türkiye-24

  SAĞ OLASIN İZOCAM
  TRT televizyonlarında ilk reklam gösterimleri 1972 yılında başladı. 1970′lerin iki unutulmaz reklam filmi: İzocam ve Eti bisküileri olmuştur.

  70'li yıllarda Türkiye-25

  DÖNEMİM EN ÇOK KULLANILAN DEYİMLERİ
  Allah bir yastıkta kocatsın
  Güle güle giy üstünde paralansın
  Evlenmeden olmaz
  Yenildik ama ezilmedik.

  70'li yıllarda Türkiye-26

  ARKAYA KAMÇI
  Otomobillerle birlikte at arabalrı da şehrin yollarıydı ve 1970′lerin çocukları at arabalarının arkasına takılmayı çok severlerdi.

  Bu arkaya takılma hareketi tehlikeli olduğu için, at arabası sürücüleri, çocukların ellerine yüzüne gelecek şekilde atlara savurdukları kamçılarını, arkaya, çocuklara doğru da savururlardı.

  70'li yıllarda Türkiye-27

  MURAT 124 – HACI MURAT
  Murat 124, 1971 yılında Tofaş’ın Bursa fabrikasında Fiat 124 şasesine oturtularak Türkiye’de yabancı lisansla üretilen ilk otomobil oldu. 1971-1977 arasında 134 bin 867 adet üretilen ve Hacı Murat da denilen bu otomobillerin, Tofaş’ın KUŞ SERİSİ otomobilleri üretmeye başlamasıyla ömürleri sona erdi.

  1984 yılında Tofaş Serçe adıyla yeniden üretimine başlandı, 1995 tarihinde bu kez tamamen durduruldu. 1197cc’lik motoru 65hp güç üretmekte ve aracı 170km/sa hıza çıkarabilmekteydi.

  70'li yıllarda Türkiye-28

  BECKENBAUER VE MÜLLER VE CRUYFF
  1970′lerde, televizyonun yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, dünya futbolunu da izleyebilir hale geldik. 70′lerde özellikle Alman milli takımı, Türk futbolseverlerinin tutkusu olmuştu.

  1972′deki Avrupa Futbol Şampiyonası, 1974′teki Dünya Kupası, geniş kitlelerin gözlerini, özellkle Avrupa futbolunun yıldızlarıyla buluşturdu.O dönemden akılda en çok kalan futbol yıldızlarından üçü:
  Gerd Müller
  Franz Beckenbauer
  Johan Cruyff

  Sponsorlu Bağlantılar

  2012 Araç ve Araç Vergi Borcu Sorgulama

  2012 En az yakan otomobiller, en az yakan dizel ve mazotlu arabalar hangisi

  Bu sayfadaki "70′li ve 80′li Yıllarda Türkiye’de Neler Oldu ve Hangi Olaylar Yaşandı" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *