28.08.2014

  Akdeniz Bölgesinde Bulunan Fabrikalar Nelerdir, İsimleri Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Akdeniz bölgesinde hammaddeye dayalı olarak gelişen sanayi, başta pamuklu dokumacılığına dayanır.

  Adana, Tarsus, Mersin, Antalya ve Antakya’da iplik ve dokuma fabrikaları vardır.
  Ağaca dayalı sanayi olarak Dalaman’da selüloz, yazı ve baskı kâğıdı fabrikası kurulmuştur. Çeşitli fabrikalar arasında Seydişehir alüminyum fabrikası, Adana’da Çukurova çimento fabrikası, Keçiborlu’da kükürt fabrikası, Antalya’ da ferrokrom fabrikası, Burdur’da gülyağı fabrikası sayılabilir. Türkiye’nin 4 petrol rafinerisinden biri olan Ataş rafinerisi de Mersin’dedir. Türkiye’nin üçüncü demir-çelik tesisleri iskenderun’da kurulmuştur. Un fabrikaları topluca Adana’ da bulunur. Ayrıca büyük kentler çevresinde buz fabrikaları, soğuk hava depoları, tuğla ve kiremit fabrika ve atölyeleri yer alır.

  Akdeniz bölgesinin başlıca fabrikalar şunlardır;
  dokuma fabrikaları (adana, mersin, tarsus, antalya’da), hah dokuma yerleri (isparta’da), pamuk yağ fabrikaları (adana, iskenderun, mersin’de), çimento fabrikaları (adana, tarsus’ta), şeker fabrikası (burdur da), rafineri (mersin’de).

  Sponsorlu Bağlantılar

  Akdeniz şivesi nedir, nasıldır, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi

  Akdeniz bölgesinin turizmi hakkında bilgi, akdeniz bölgesindeki turizm faaliyetler ve yapılan çalışmalar

  Bu sayfadaki "Akdeniz Bölgesinde Bulunan Fabrikalar Nelerdir, İsimleri Nedir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *