21.08.2014

  Ankara Coğrafi Yapısı, Nüfusu ve Yüz Ölçümü Bilgileri

  Sponsorlu Bağlantılar

  2012 Ankaranın nüfusu kaçtır, Ankarada kaç insan yaşıyor, Ankaranın coğrafi yapısı hakkında ansiklopedik bilgi, ankaranın yüz ölçümü kaç km karedir, ankaranın coğrafi özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler:

  İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara, doğuda Kırşehir ve Kırıkkale; batıda Eskişehir; kuzeyde Çankırı; kuzeybatıda Bolu ve güneyde Konya ve Aksaray illeri ile çevrilidir. Ankara, Orta Anadolu’nun kuzeybatısında bulunan Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin kollarının oluşturduğu ovalarla kaplı bir bölgedir. Güneyinde Tuz Gölü havzası ile Cihanbeyli Yaylası bu platoyu tamamlamaktadır. Bu bölgede orman alanları ile step ve bozkır alanlarının çevresi plato üzerinde yükselen dağlarla çevrilidir.

  Yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük ili olan Ankara, 24.521 km2’lik bir alanı kapsamaktadır. Kentin nüfusu, 2008 yılı ADKS sayımına göre 4,548,939 kişidir. Ankara’da tipik karasal İklim hüküm sürmekte olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11,6 C’dir. En çok İlkbahar ve Kış aylarında yağış alır. Yıllık ortalama yağış miktarı 386,3 mm.dir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Köpeğim çok tüy döküyor, nedeni nedir, nasıl önleyebilirim, tedavisi

  Edebiyat Nedir Ne Demektir, Edebiyatın Kısaca Tanımı (Özet)

  Bu sayfadaki "Ankara Coğrafi Yapısı, Nüfusu ve Yüz Ölçümü Bilgileri" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *