28.08.2014

  Askeri pilot olma şartları, aranan özellikler, hangi bölüme gitmek gerekir, sınavdan kaç puan alınmalı?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Askeri Pilot Nasıl Olunur

  Pilot bir hava vasıtasını kullanmak ve idare etmekle vazifeli kimsedir.

  Pilot kelimesi genellikle havacılıkla ilgili bir terim olmakla birlikte, uzman deniz kaptanlarına, bazı yöneticilere de pilot ismi verilmekte deneme mahiyetinde yapılan işler ve bu işlerin yapıldığı yerler de’pilot iş,pilot bölge olarak adlandırılmaktadır.

  Türk Hava Kuvvetleri, sahip olduğu modern silah ve teçhizatı en uygun yer ve zamanda gerektiğinde kullanmak maksadıyla, yeni taktik ve tekniklerle yetişmiş kalifiye pilotlara ihtiyaç duymaktadır. Türk Hava Kuvvetleri, söz konusu ihtiyacı NATO ve ABD Hava Kuvvetleri standartlarında uyguladığı Pilot Eğitim Sistemi ile karşılamaktadır.

  Hava Harp Okulunda Verilen Uçuş Eğitimi

  Yeşilköy Havaalanı askeri bölgesinde konuşlu çift kişilik T-41D uçakları ile, Yeşilköy ve Yalova askeri hava meydanlarında yapılan özendirici uçuşlardan oluşmaktadır. Öğrenci adaylarına Hava Harp Okulu’na giriş öncesinde uygulanan ve Öğrenci Seçme Uçuşları (ÖSU) adı altında, uçuş öğretmenleri nezaretinde 7-8 sorti olarak icra edilen bu eğitim, ağırlıklı olarak öğrencilerin uçabilme özelliklerini ölçümlendirmeye yöneliktir. Öğrenci adaylarına, dört yıllık akademik öğrenim süreleri içerisinde münferit zamanlarda ortalama 9-10 sortilik uçuşlar ile dönem sonu 6-7 sorti planör uçuşları yaptırılır. Bu safha sonunda, pilot adayı başına kümülatif olarak ortalama 23-24 sorti Özendirici Uçuş gerçekleştirilir.

  Başlangıç Uçuş Eğitimi

  Hava Harp Okulu’nu başarıyla tamamlayan pilot adayları, Çiğli Hava Üssü’ne bağlı Akhisar Meydan Komutanlığı’nda konuşlu, çift kişilik SF-260D pervaneli uçaklar ile uçuşa başlarlar. Bu yaklaşık 30 saat/25 sortiyi kapsayan, beş ay süreli bir uçuş dönemidir. Pilot adayları yeterli sorti sonunda yalnız uçuş gerçekleştirirler.

  Tekamül Uçuş Eğitimi

  Temel Uçuş Eğitimi’ni başarıyla bitiren pilot adayları, Çiğli Hava Üssü’nde konuşlu, çift kişilik T38A jet uçakları ile uçuşa başlarlar. Yaklaşık 110 saat/85-90 sortiyi kapsayan, altı ay süreli bir uçuş dönemidir. Amacı muharip uçaklardan istenen uçuş görevlerini yeterli ölçülerde yerine getirebilecek bir seviyenin yakalanmasıdır.

  Resmi ve sivil otorite kanla yazılmış kurallar üzerine taviz vermemelidir. Takımdaşlık ve koordinasyon sürekli tutulmalıdır. İnsan kaynakları açısından yıllara sari plan ve programlar acilen yapılıp uygulanmalıdır. Eğitimi zor ve uzun, tecrübesi çok değerli olan bu mesleğin, ekonomini diğer ürün çeşitleri gibi temini düşünülür ise, bunun getireceği yüksek maliyet ve yaşam acılarının telafisi asla mümkün olmayacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sivil Toplum Kuruluşlarının Faaliyet Alanları Nelerdir, Hangi Alanlarda Faaliyet Gösterir, Etkinlik Alanları

  Refik Halit Karay Kitapları Listesi, Tüm Kitaplarının İsimleri

  Bu sayfadaki "Askeri pilot olma şartları, aranan özellikler, hangi bölüme gitmek gerekir, sınavdan kaç puan alınmalı?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. ayhan
   8 Temmuz 2013

   liseyi bitirdikten sonra olunan mesleek ler varmı

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *