28.07.2014

  Atatürk cumhurbaşkanı olduğunda kaç yaşındaydı?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mustafa Kemal Atatürk Kaç Yaşında Cumhurbaşkanı Oldu

  Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında 43 Yaşında cumhurbaşkanı olmuştur. 29 Ekim 1923 tarihinde yani cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte, TBMM, Mustafa Kemal Paşayı Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olarak seçmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk (Nüfus kağıdında Kamâl Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk mareşal ve devlet adamı. 1919 yılında başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı’nin önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur.Osmanlı ve Türk Ordusu’nda subay olarak görev yapmış 1921 tarihli Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Gazi unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı olan Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Çeşitli örnek deyimler ve anlamları 20 tane

  Kısaca Üçgenin Özellikleri Hakkında Bilgi Kısa Özet Konu Anlatımı Kısa

  Bu sayfadaki "Atatürk cumhurbaşkanı olduğunda kaç yaşındaydı?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *