22.08.2014

  Atatürk’ün Türk Kültürünün ve Dilinin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ve Hangi Katkıları Yapmıştır, Getirdiği Yenilikler Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Atatürk Türk Dilinin Gelişmesi İçin Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır

  Yeni Türk Alfabesi’nin ortaya çıkarılması ile kullanıma başlanması ve Türk Dil Kurumu’nun kurulmasıdır. Yeni Türk Alfabesi’nin yani günümüz Türkiye Türkçesi için talimat vermiş ve Harf İnkılabı yapılmıştır. Bir diğer önemli çalışma ise Türk Dil Kurumu’nun kurulmasıdır. Bu kurumla beraber Türk dilinin tarihi geçmişi ve Türk dilinin milli kültürüne kazandırmıştır.
  Atatürk için kültür ve Medeniyet ayrılığı yoktur. Kültür ve Medeniyet birdir ve iç içe geçmiştir. O, bu konuda şunları söyler:
  Medeniyetin ne olduğunu hep başka başka tarif edenler vardır. Bence Medeniyeti Hars’tan ayırmak güçtür ve gereksizdir. Bu görüşümü açıklamak için hars ne demektir tanımlayayım; Hars, insan toplumunun devlet hayatında, düşünce hayatında ve ekonomik hayatta yapabileceği şeylerin toplu sonucudur. Bir milletin Medeniyeti dendiği zamanda, Hars namı altında, saydığım insan toplumunun Devlet, düşünce ve ekonomik olarak üç nevi faaliyetinden başka bişey düşünülemez.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İngilizce Milletler ve Türkçe Anlamları, İngilizcede Milletlerin Türkçesi Nedir

  Orhun Kİtabelerinin Önemi, Orhun Yazıtları Neden Önemlidir

  Bu sayfadaki "Atatürk’ün Türk Kültürünün ve Dilinin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ve Hangi Katkıları Yapmıştır, Getirdiği Yenilikler Nedir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *