31.07.2014

  Ayak üşümesinin zararları, nedenleri ve tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ayak üşümesinin zararları, nedenleri ve tedavisi

  785745

  El-Ayak Üşümesi ve Yanması

  Sunumunu Zahide Yetiş ile birlikte Dr. Aytuğ Kolankaya’nın yaptığı Doktorum programı özel konu ve konuklarıyla haftaiçi her sabah evinize geliyor!

  Ayak Üşümesi, Ayak Üşümesi Nasıl Geçer?, Ayak Üşümesi Nedir?, Ayak Üşümesine Çözüm, Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?, Ayak Üşümesine Son, Ayak Üşümesinin Çaresi, Ayak Üşümesinin Nedenleri, Ayak Üşümesinin Tedavisi,Ayak Üşümesinin Zararları

  Get Adobe Flash player

  Ayak Üşümesinin Nedenleri, Ayak Neden Üşür

  Ayak Üşümesinin Nedenleri

  Ayak üşümesi ara ara olabileceği gibi devamlı ayak üşümesinden şikayetçi olan insanlarda bulunmaktadır. Ayak üşümesinin de el üşümesinde olduğu gibi başlıca nedeni kansızlık olabilir.

  Kansızlığın tedavisi için öncelikle bir doktora başvurulmalı, kansızlık tedavisinde genelde demir takviyesi yapılmaktadır. Ayak üşümesinin diğer nedenleri ise hem yüksek hem de düşük tansiyondur, her iki durumda da ayaklarda üşüme meydana gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmek için genelde sarımsak kullanılır.

  Bunun dışında ayva, armut, alıç, böğürtlen, maydanoz ve limon gibi birçok bitki ve meyve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olur.

  Düşük tansiyonu olanlar ise tuzlu sıvılar almalıdır en bilinen tabirle tuzlu ayran düşük tansiyonu olan hastalar için birebirdir.

  Ayak Üşümesi Neden Olur:

  Ayak üşümesi

  2 şekilde devam etmektedir 1. şeklinde dönem dönem oluşan ayak üşümeleri 2. şekilde sürekli ayak üşümesi görülmektedir. Her iki durumda da ayak üşümesi kansızlığa bağlanmaktadır. Hastalıkların habercisi olan ayak üşümesi kendisi bir hastalık değildir.

  Hiper tansiyon:

  Tansiyonun çok yüksek seyretmesi anlamına gelmektedir. Hiper tansiyon hastalarında hastalığın semptomlarından birisi de ayak üşümesi olarak bildirilmiştir. Hiper tansiyonun neden ayak üşümesine sebep olduğu tam olarak çözülemese de hiper tansiyonla mücadelenin ayak üşümesini de giderdiği bilinmektedir.

  Hipertansiyon hastalarının sarımsak kullanmaları tansiyonun düşmesine yardımcı olacaktır. Diğer tansiyon düşürücü şifalı bitkiler: Alıç, Diken üzümü, Armut, Ayva, Böğürtlen, Çarkıfelek, Üvez, Çöpleme, Pirinç, Ökseotu, Zeytin, Meyankökü, Kimyon, Kabak, Üzüm, Çilek, Maydanoz, Limon olarak bilinmektedir. Ancak bu şifalı bitkilerden kimi çok etkiliyken(örn:sarımsak) kimi az etkilidir.

  Düşük Tansiyon:

  Hiper tansiyon gibi düşük tansiyon da ayak üşümesine neden olmaktadır. Yapacağınız en iyi şey bir sağlık kuruluşunda tansiyonunuzu ölçtürmek ve durumunuza karar vermektir.

  Düşük tansiyon hastalarının tuzlu sıvılar alması(tuzlu ayran) bunun yanında biberiye, kekik yağı gibitansiyon yükseltici şifalı bitkiler kullanmaları uygundur.

  Kansızlık:

  Kansızlık anadoluda yaşayan özellikle bayanlarda sıkça görülen bir durumdur. Nedenleri çok çeşitli olabildiği gibi en bilinen nedeni sürekli tahıl ve tahıl türevleriyle beslenmektir. Bilindiği üzere ülkemizde tahıl ağırlıklı bir beslenme rejimi sürdürülmektedir.

  Kansızlığın engellenmesi için doktora başvurulmalıdır. Genelde demir takviyesiyle başlayan tedavi dallanma gösterir. Eğer kansızlığı tedavi etmekte kullanılan şifalı bitkileri internetten arar bulursanız ve bu şifalı bitkileri kullanırsanız destekleyici tedavi açısından daha iyi edersiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ege’de bulunan balıklar ve resimleri, Ege denizinde yaşayan balık türleri

  İsteğe bağlı sigortadan emekli olunabilir mi

  Bu sayfadaki "Ayak üşümesinin zararları, nedenleri ve tedavisi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *