22.08.2014

  Bebeğin gazı nasıl çıkarılır, bebeklerin gazını çıkarma yolları ve kolay yöntemleri

  Sponsorlu Bağlantılar

  BEBEKLERDE GAZ SANCISI: KOLİK

  İlk haftalar içinde, bebeğin gazını çıkarmak ve kolik nöbetleri ile baş etmek saatlerce sürebilir. Kolik kelimesinin literatürdeki karşılığı ‘şiddetli karın ağrıları nedeniyle yakınmalar’ şeklindedir. Ne yazık ki günümüzde ne bu ağrıların sebebi tam olarak biliniyor, ne de tedavi yöntemleri.

  Kolik, genellikle 3-4 haftalıkken başlıyor ve 3 aya kadar devam ediyor. Hatta bazen 5-6 aya kadar sürebiliyor. Kolik için kesin bir tedavi yöntemi yok fakat uygulanan tedaviler bazı çocuklarda yararlı olabilir. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuray Keçecioğlu, kolik ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

  Kolik nedir?

  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı bebekte, her tür kontrol edilemeyen ağrıya ‘kolik’ denir. Büyüme ve gelişimi normal olan 0-3 aylık bebeklerdeki, en az 3 hafta süre ile haftada 3 günden ve günde 3 saatten fazla ve başka nedenlerle açıklanamayan bu şekildeki huzursuzluk ve ağlama dönemleri ‘KOLİK’ olarak değerlendirilir.

  Bu bebekler günde ortalama 3 saatten fazla ağlarlar.

  Bu durum haftada 3 günden fazla tekrarlar.

  Genellikle ailenin ilk bebeklerinde ve erkek bebeklerde daha sık olmak üzere görülen bu durum , %40-50 vakada 3. ayın sonunda kaybolurken,%10 vakada 6. aya kadar devam edebilir. Genellikle akşam saatlerinde daha fazla olmak üzere günün aynı saatlerinde olur ve 2-4 saat arası sürebilir.

  Neden bazı bebeklerde kolik görülür?

  Koliğin nedeni tam bilinmemektedir. Anne sütü alan bebekte annenin yediklerine alerji, mama alan bebekte mama içeriğine alerji, sindirim sisteminin henüz tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, annenin psikolojik durumu ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Yapılan muayeneleri tamamen normal olduğu için bu endişelenilmemesi gereken ve zamanla geçecek bir durumdur.

  Annenin beslenmesi ile Kolik’in bir bağlantısı var mıdır?

  Koliğe anne diyetindeki alkol, çay kahve neden olabilir. Annenin aldığı baharatlı gıdalar, kuru fasulye, nohut, lahana, karnabahar, brokoli, sarımsak neden olabilir. Annenin gıdalarından ara ara bu gıdaları çıkararak hangisini yaptığının tespit edilmeye çalışılması uygun olur. Ayrıca bebeklerin hava yutmadan emmesi sağlanmalıdır. Bu sadece meme başının değil, renkli kısmının da tamamen bebeğin ağzına alınması ile sağlanabilir.

  Dr. Nuray Keçecioğlu’ndan Kolik ağrısı başladığında bebeğin rahatlatılması için yapılması gereken öneriler;

  Kolik ağrısı başladığında bebeğe yalnız olmadığını hissettirmek için kucağa almak, sarılmak, müzik dinletmek, ninni söylemek uygundur. Karnına ılık yağ ile masaj yapmak, bebek arabası ile gezdirmek, emzik vermek, ılık banyo yaptırmak da faydalı olabilir. Kolik tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve çayların da yararı vardır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hastanelerde işaret dili bilen personel bulundurulacak ve otoparkların yüzde 5′i engellilere ayrılacak

  Göz tembelliği nedir, neden olur, nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgi

  Bu sayfadaki "Bebeğin gazı nasıl çıkarılır, bebeklerin gazını çıkarma yolları ve kolay yöntemleri" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. Bilmiyorum bebeğimin gazını nasıl çıkaracağımı
   28 Eylül 2013

   Bebeğin gazını çıkarmak için neler uygulayabiliriz bilen varmı

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *