22.08.2014

  Bebeklerde down sendromu riski nedir, neden olur, belirtileri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Down sendromu nedir ?

  Down sendromu genetik bozukluğa bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Normal şartlarda bebeklerde anneden gelen 23 adet kromozom ile babadan gelen 23 adet kromozom birleşir.Dolayısıyla bebeklerde 46 adet kromozom bulunması gerekir.

  Down sendromunda ise anne veya babadan gelen kromozom sayısı 23 yerine 24 olur.Yani 21 nolu kromozomdan iki adet bulunur. Bunun neticesinde de 46 adet olması gereken kromozom sayısı da 47 adet olur. Bebekte 2 adet olması gereken 21 no lu kromozomdan 3 tane olur. Bu nedenle de Down sendromu rahatsızlığının bir diğer adı da Trizomi 21 dir.

  Down sendromu rahatsızlığında bebeklerde doğuştan zeka geriliğinin yanı sıra aynı zamanda işitme ve görme bozuklukları gibi sağlık sorunları da görülebilir. Down sendromu rahatsızlığının maalesef ki tedavisi bulunmamaktadır. Tek çözüm gebeliğin erken dönemlerinde yapılan testlerle bu rahatsızlığın tespit edilmesi ve anne ve babanın isteği doğrultusunda da gebeliğin sonlandırılmasıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Uyumak ve sağlık arasındaki ilişki nedir, sağlıklı uyuma alışkanlıkları nasıl kazanılır

  2012 Spor ve Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenlik Başvurusu Kılavuzu ve Başvuruları Hakkında Bilgi

  Bu sayfadaki "Bebeklerde down sendromu riski nedir, neden olur, belirtileri nelerdir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *