20.08.2014

  Blaise Pascal İlk Toplama Makinesini Nasıl Yaptı, Nasıl İcat Etti? Hikayesi

  Sponsorlu Bağlantılar

  1642′de , henüz 18′inde iken, vergi tahsildarı babasının işini kolaylaştıracak, dişliler ve tekerleklerden oluşan mekanik bir hesap makinesi tasarladı. Matematikle uğraşan babasıyla birlikte Paris Mersenne Akademisi’ne kabul edildi.

  Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir.

  kaynak:wikipedia
  İlk Hesap Makinası Ne Zaman Yapıldı?

  Teknoloji ve bilim dallarının dev adımlarla gelişmesinin sonucu, insanın tüm çabasına rağmen ancak birkaç yılda çözebileceği matematik problemlerle yüzyüze gelmesi kaçınılmaz bir şey olmuştur.

  Hesap makinesi de, toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi aritmetiğin dört temel işleminde kolaylıklar ve zamandan ekonomi sağlamak amacıyla yararlanılan bir makinedir. Belirli bir düzeyden öteye kullanılmayan hesap makinelerinde ,yukarda belirtmiş olduğumuz gibi çok güç, çözümü insan çabasıyla yıllara bakan işlemlerin sonuçlandırılması sözkonusu değildir. Bu tür problemler için “elektronik beyin”lerden yararlanılır. Ancak, aritmetiğin dört temel işlemi (yani toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) için kullanılan modern, geliştirilmiş hesap makineleri, bürolarda,bankalarda, fabrikalarda, mağazalarda, iş ve endüstri hayatının çeşitli alanlarında büyük ölçüde yararlı olmaktadır. Zaman ve emek bakımından kazanç sağlamaktadır.

  Hesap makinesinin yapımı için çok eski tarihlerden beri çaba harcanmıştı. Ancak ilk başarılı sonuç, 1642 yılında ünlü Fransız bilgini Blaise Pascal’ın yaptığı basit bir toplama makinesiyle sağlanmıştır. Daha sonra 1871 yılında, Alman bilim adamı Leibnitz’in ilk çarpma makinesini yaptığını güvenilir kaynaklardan öğrenmiş bulunuyoruz. Leibniz’in makinesinin yaptığı çarpmalar, doğrudan doğruya üst üste toplamalar düzenindeydi. Aslında çarpma işlemi de,bir sayıyı, çarpan sayı kadar birbiriyle toplamak demektir.

  Sonra sonra elle çalışan hesap makineleriyle de yetinilmemiş,elektrikli,kendiliğinden çalışmalı, daha geliştirilmiş hesap makinelerinin yapımına gidilmiştir. Elektrikli hesap makineleri otomatik olup, sayıları yazmak ve yapılması istenilen işlemle ilgili düğmeye basmak yeterlidir. Sonuç ya kağıt üzerine,ya da makinenin özel bir penceresine çıkacaktır. 

  Sponsorlu Bağlantılar

  türksat 3a daki bütün kanallar listesi 2012-2013

  Konya Karatay nerde nasıl gidilir, haritası adresi telefonu ve uydu görüntüsü

  Bu sayfadaki "Blaise Pascal İlk Toplama Makinesini Nasıl Yaptı, Nasıl İcat Etti? Hikayesi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  3 Yorum

  1. 16 Nisan 2013

   blaise.pascalın.ellerine.sağlık

  2. 16 Nisan 2013

   matematik.dersi.çok.güzel.bir.ders

  3. 16 Nisan 2013

   güzelllllllllllllll

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *