22.08.2014

  Cahit Arf Matematiğe neler kazandırmıştır, Cahit Arf’in matematik bilimine katkıları hakkında kısa bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cahit Arfın Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz)</p>
<p>Resmin ismi: Cahit-Arf.jpg<br />
Görüntüleme: 0<br />
Büyüklüğü: 7,7 KB (Kilobyte)Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin “Arf değişmezi” ve “Arf halkaları” gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne “Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı” gibi kavramların yanısıra “Hasse-Arf Teoremi” ile anılan teoremler kazandırmıştır.

  Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman “Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın” demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: “…Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye’de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hangi gazlar asit yağmurlarına neden olur? asit yağmuruna sebep olan gazlar nelerdir?

  Teknoloji Kaynaklı Afetler Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

  Bu sayfadaki "Cahit Arf Matematiğe neler kazandırmıştır, Cahit Arf’in matematik bilimine katkıları hakkında kısa bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *