22.08.2014

  Çekirge nedir, nerede nasıl yaşar, ne yer nasıl beslenir, üremesi nasıl ürer

  Sponsorlu Bağlantılar

  Çekirgeler hakkında ansiklopedik bilgi kısa özet,

  Çekirge sürüsü yaşamı nasıldır?

  Çekirge, sıçrayıcı tür hayvanlardandır.Çekirgeler, özellikle sıcak çöllere yakın yerlerde tarıma büyük zarar verir. Türkiye’de çekirgeden zarar gören kesimler Güney Anadolu ve Trakya’dır. Çekirgeler zengin bitki örtülü ülkelere yaptıkları dehşet verici göçlerle ünlüdür.

  Anadolu’da yaşayan çekirgeler türlerine göre, 4-5 cm arasında değişen büyüklüklerde değişmektedir. Bilinen en küçük çekirge türü 2 cm olup şimdiye kadar tespit edilen en büyük çekirgelerin boyları 20 cm kadar olup, özellikle göçmen çekirge türlerinin diğerlerine göre 5 – 10 cm daha büyüktür.

  Kümeler halinde bırakılan yumurtalardan ilk yağmurlardan hemen sonra çıkan kanatsız çekirge yavruları büyük topluluklar halinde bitkilere saldırır. Yavrular erginleşip kanatlanınca göçün hızı daha da artar: karabulut gibi göç eden çekirge sürüsü indiği yerdeki bitkileri kısa sürede yer ve bitirir. Sıcak mevsimin sonunda dişiler bulundukları yerde yumurtlar; daha sonra erginler kalabalık topluluklar halinde ölür ve bu defa da cesetleri hastalıklara yol açar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mimar Sinan’ın Yazdığı Süleymaniye Mektubu

  Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Olan Aşkı Hikayesi

  Bu sayfadaki "Çekirge nedir, nerede nasıl yaşar, ne yer nasıl beslenir, üremesi nasıl ürer" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *