20.04.2014

  Çinin yöresel kıyafetleri geleneksel elbiseleri

  Çin milli giysileri,

  Çinin folklör elbiseleri, kültürel giyim tarzı

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yıllarda, Çinlilerin giysilerinde yine Çin Cumhuriyeti dönemindeki tarzlar korundu. Kentlerde, erkekler genellikle düğmeleri yan tarafta bulunan uzun giysi, bayanlar ise Çin’in geleneksel giysisi olan Qipao giyiyordu.

  Reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından önce, Çinlilerin giysileri tek tarzlı ve son derece sadeydi. 1950′li yıllarda, çalışma en onurlu şey olarak kabul edilirken, modanın kavramı ise sadelikti. O zaman erkeğin iş tulumu ve kareli gömlekleri bir ara genç kızların gözdesiydi. Yaşam koşullarının iyileşmesiyle, popüler renkler de mavi ve griden çıkıp daha zenginleşti. Sovyetler Birliği’nden Çin’e ihraç edilen “Bulaji” adlı elbise, bayanların en sevdiği giysiydi. 1960′lı yılların başlarında Çin’de üç yıl süren doğal felaketten dolayı, 1959-1960 yılları arasında pamuk üretimi büyük ölçüde azaldı ve kişi başına yılda yalnızca 7 metre pamuklu kumaş verildi Kumaş tasarrufu yapmak için, Çinliler genellikle dayanıklı ve kolayca kirlenmeyen giysileri tercih ederdi ve böylece, gri, siyah ve larcivert en popüler renkler haline geldi.

   

  Çinlilerin  kültürel giyim tarzı resimleri için tıklayınız.

  Kimono 5. yy.dan itibaren Çin ile Japonya arasında başlayan yoğun kültürel ilişkiler sırasında Çin Hanfusundan etkilenme yoluyla ortaya çıkmıştır. Kimono, kosode adı verilen ve iç çamaşırı niyetine kullanılan giysiden türemiştir.

  Resimdeki kıyafet, Tianlin yöresinde yaşayan Yaoların tipik giyisisidir. Bu giysinin göğüs, bel ve pantolon bacak kısımları, süs desenlerinin yoğun olduğu bölümlerdir.

  Çinlilerin  kültürel giyim tarzı resimleri için tıklayınız.

  Sponsorlu Bağlantılar
  DMCA.com

  2013 Fox Tv Frekansı ve Ayarı

  2013 Ezgi Tv Frekansı ve Ayarı

  Bu sayfadaki "Çinin yöresel kıyafetleri geleneksel elbiseleri" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *