01.08.2014

  Çocuk deterjan içerse ne yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar

  Çocuklarda deterjan içme sorunu,

  Çocuğum deterjan içti ne yapmalıyım, doktora götürmelimiyim?

  Çocuğunuz büyüdü, artık etrafını keşfetme zamanı da geldi. Çocuklar etraflarındaki nesneleri keşfederlerken bazen yanlışlıkla deterjan gibi bazı kimyasalları yiyip içebilirler.

  Çocuklarda yemek borusu yanığı, asit içeren kireç çözücülerin ve yağ çözücü olarak kullanılan kuvvetli alkali içeren temizlik malzemelerinin, yanlışlıkla, az miktarda da olsa içilmesi sonucu gelişiyor. Çamaşır suları ve kullanılan diğer deterjan tipi temizlik malzemelerinin içilmesi sonucu gelişebilecek yanıklar ise yüzeyseldir ve kalıcı hasara neden olmaz.

  Çocuğunuzun tükürüğünü yutamaması, ağızdan salya gelmesi, kusma, kanlı kusma, ağız ve hatta göğüs çevresinde yanık yaraları, solunum güçlüğü belirtileri de görülebilir.

  Önlem ve acil müdahale nasıl olmalı?

  - Ev temizlik malzemelerini kesinlikle çocukların ulaşamayacağı ve bulamayacakları şekilde saklayın. Kullanacağınız zaman da dikkatli davranın.

  - Temizlik malzemelerini ve artıklarını meşrubat şişesi, saklama kabı, bardak, fincan, kase vb. kaplara koymayın.

  - Çocuğunuzun yakıcı madde içtiğini görürseniz ya da içtiğinden şüpheleniyorsanız, kesinlikle kusturmayın. Süt, yoğurt, ayran, su vb. vermeye çalışmayın. Bu yöntemler travmanın şiddetini daha da artırmaktan başka bir işe yaramaz.

  - En kısa sürede, çocuk cerrahisi kliniğinin bulunduğu sağlık kuruluşuna başvurun.

  Sponsorlu Bağlantılar

  En yararlı kas gevşetme hareketleri

  Yeni doğan bebeklerin hıçkırma sebebi

  Bu sayfadaki "Çocuk deterjan içerse ne yapılır" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *