21.08.2014

  Crossing over biyoloji, krosing over olayı nedir ne demek ders notları kısa konu anlatımı kısaca özet bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Crossing-over nedir?

  Homolog kromozomların kardeş olmayan kromatitleri arasında genlerin karşılıklı olarak değiştirilmesidir.

  Krossing over mayoz bölünme sırasında biri anneden diğeri babadan gelen homolog kromozomların birbirileriyle karşılıklı parça değiştirmesidir. Bu şekilde her iki kromozomdaki genetik bilgi birbirine karışarak yeni kombinasyonlar oluşturur. Krossing over olmasaydı bir kromozom üzerindeki genetik bilgi hiç değişmezdi. Örneğin göz rengini belirleyen genle saç rengini belirleyen genin aynı kromozom üzerinde olduğu varsayalım. Anneden gelen kromozomda sarı saç ve mavi göz babada gelende siyah saç ve kahverengi göz geni bulunsun. Krossing over olmasa mayoz sırasında bu iki kromozom hiç değişmeden birbirinden ayrılırdı. Bu durumda biz hiç mavi gözlü ve siyah saçlı ya da kahverengi gözlü ve sarı saçlı kimseyle karşılaşamazdık. Krossing over kromozomların birbirine karışmasını sağlayarak çeşitliliğin artması sağlar.

   

   

  Konu Etiketleri: crossing over nedir, krossing over nedir, crossing over ne demek, crossing over biyoloji, biyoloji crossing over,krossing over, krossing over swf, krosing over ne demek, biyolojide crossing over nedir, krossing over ne demek, krossing over önemi, crassing over ne demek, kromozomda crossing over, crossing over hakkında bilgi, crossing göz icin, krosing over nedir,crossing over nedir kısa bilgi, krossing over ne, biyoloji crossin over, krossing over olayı nedir 

  Sponsorlu Bağlantılar

  Difüzyon nedir kısaca difüzyon ne demek, biyolojide difüzyon nedir örnekler

  “Kut” nedir çok kısa özet

  Bu sayfadaki "Crossing over biyoloji, krosing over olayı nedir ne demek ders notları kısa konu anlatımı kısaca özet bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *