25.07.2014

  Darbuka Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalınır? Kısaca Özet Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Darbuka nasıl bir müzik (çalgı) aletidir?

  Darbuka, Orta Doğu’da kullanılan vurmalı bir çalgıdır ve daha çok oynak ve eğlence amaçlı müziklerde kullanılır. Darbukada Düm ve Tek olarak adlandırılan iki ses vardır:

  İlk ses, ritmin temelini sağlar ve aletin ortasına vurularak sağlanır, ikinci ses daha çok süsleme ve doğaçlama için kullanılırDarbuka aynı zamanda düğün nişan sünnet düğünlarinde kullanılan bir tür vurmalı çalgıdır.

  Milattan önceki dönemde günümüz darbukasına benzer çalgılar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu, Mezopotamya ve Orta Asya uygarlıklarında kullanılmışlardır. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine aynı coğrafyalar içinde kullanılmıştır.

  Önceleri pişmiş toprak kullanılarak üretilen bu vurmalı çalgı, giderek sırsız toprağın yanı sıra bakır, aliminyum, çeşitli metal alaşımlar, alçı, porselen, ağaç ve cam elyaf v.b. gibi malzemeler kullanılarak da yapılmıştır.

  Genellikle bir tarafı geniş, diğer tarafı dar bir boru görünümündeki çalgıda, hayvan derisi ve son zamanlarda ise çoğunlukla sentetik deri kullanılmaktadır..

  Darbuka Resimleri 

  Sponsorlu Bağlantılar

  Boşanmada Delil Dilekçesi Yazma, Nasıl Yazılır Ne Yazılabilir Öneriler Tavsiyeler

  Paylaşmalı Mal Ayrılığı Nedir Kısaca Şartları Hakkında Bilgi

  Bu sayfadaki "Darbuka Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalınır? Kısaca Özet Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *