30.07.2014

  Deneme Nedir Nasıl Yazılır, İyi bir deneme yazısı nasıl olur, özellikleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  *Deneme, bir yazarın belli bir konuya ilişkin kişisel duygu ve düşüncelerini anlattığı metinlere denir. Bu tür ilk yazıları 16. yüzyılda Fransız yazar Michel de Montaigne yazdı ve Essais adıyla yayımladı. Bugün birçok ülkede ilgiyle okunan edebiyat türünün de adını koymuş oldu.

  İyi bir deneme yazmanın yollarından biri, belli bir konudaki düşünceleri önce bir kâğıda gelişigüzel not etmektir.Bundan sonra not edilen düşünceleri, anlaşılmalarını kolaylaştıracak bir düzene sokmak gerekir. Deneme yazan, her zaman okurun ilgisini çekecek ve denemenin sonuna kadar okunmasını sağlayacak nitelikte, ilginç bir giriş cümlesi bulmaya çalışır. Denemenin sonu da aynı ölçüde önemlidir, çünkü burada da okur, yazarla birlikte çıktığı düşünsel yolculuğun işe yarar bir deneyim olduğunu görmeli, yazı onu düş kırıklığına uğratmamalıdır. Denemenizi yazarken, girişin ve sonun nasıl olması gerektiğini iyice düşünün ve bu bölümlerin elinizden geldiğince ilginç olmasına çalışın.

  Bir deneme için her zaman, okurun ilgisini çekecek ve denemeyi sonuna kadar okunmasını sağlayacak bir giriş cümlesi çok önemlidir. Deneme, aynı ölçüde dikkat çekici bir biçimde de bitirilmelidir. Denemeyi okurken yazarla birlikte düşünsel yolculuğa çıkan okurun sonunda düş kırıklığına uğramaması, deneme yazarı açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

  Birçok deneme üç ya da daha fazla paragraftan oluşur. Denemeyi paragraflara bölmek, düşüncelerin başı sonu belli olmayan, birbirinin içine geçmiş bir biçimde anlatılmasını önler, söylemek istediğinizi kolay ve açık bir biçimde ortaya koymanızı sağlar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mimar Sinanın yaptığı Camiler, Mimar Sinan hangi camileri yapmıştır isimleri

  Mihrimah Sultanın Ölümü, Mihrimah Sultan Nasıl Ne Zaman Öldü

  Bu sayfadaki "Deneme Nedir Nasıl Yazılır, İyi bir deneme yazısı nasıl olur, özellikleri nelerdir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  2 Yorum

  1. 23 Mayıs 2013

   harika bilgiler yaptım bitirdim ödevimi

  2. xXProGamerXx
   23 Aralık 2013

   Çok teşekkürler.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *