28.08.2014

  Doğu anadolu bölgesinin yöresel halk oyunları, doğu anadoluda oynanan yerel folklorik oyunlar nelerdir, hangi halk oyunları oynanır

  Sponsorlu Bağlantılar

  DOGU ANADOLU BÖLGESİ OYUNLARI

  Erzurum: Bar ve dadaş oyunları oynanır. Çalgılar davul-zurna kadın oyunları türkülü oynanır. Sekme hoplama sıçrama belli figürlerdir.

  Erzincan: Etrafı dağlık ovası baglıkır oyunlar Egin bölgesinde toplanmıştır. Eglence gecelerine herfene denir. Oyunlar genellikle türkülüdür. Divangarip hoyratkerem yaygındır. Halay türü oyunlar oynanır ve davul zurna klarnet vs. eşlik eder.

  Elazığ: 
  Çayda çıra ile meşhurdur. Halay üçayak tanzara zeybek oynanmaktadır. Çalgıları davul zurna çıgırtma bağlama klarnet def vs. dir. Ağır havalar yüksek havalar şıkıdımlar halk müsikisidir. Harput ağzı Harput mayası Harput hoyratı meşhurdur.

  Bitlis Van Bingöl: Halay türü oyunları. Hakkari halay türü oyun. Özelliği sola doğru halay yürüyüşü.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğu anadolu bölgesindeki plato isimleri, doğu anadoluda bulunan platolar nelerdir, başlıca önemli platolar

  Ardahan haritası, Ardahan ili bölgesi fiziki haritaları, Ardahanın Türkiyedeki yerini gösteren harita

  Bu sayfadaki "Doğu anadolu bölgesinin yöresel halk oyunları, doğu anadoluda oynanan yerel folklorik oyunlar nelerdir, hangi halk oyunları oynanır" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *