22.08.2014

  Dua Ederken Neden Esneriz, Dua Ederken Esneme’nin Sebebi Nedir, Ne Anlama Gelir, Nedeni

  Sponsorlu Bağlantılar

  -Uyku, yorgunluk veya can sıkıntısı halinde, elde olmadan, ağzın kendiliğinden açılarak, uzunca bir nefes alıp verme hali. Bu hal bir bakıma, dalgınlık ve gaflet haline benzer.

  -Bu ise, müslümana pek yakışır bir durum değildir. Bunun için Hz. Peygamber (s.a.s.) bu konuda şöyle buyurmuştur:

  -Allah (c.c.), aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez. Bir kimse aksırıp Elhamdülillâh derse, bunu işiten müslümanların, yerhamükellah diye karşılık vermesi gerekir. Esneme ise, şeytandandır. Bunun için, esneme ihtiyacı duyan kişi mümkün olduğu kadar buna mani olsun.

  -Şeytanın gülmesinden maksat, esneyenin içine düştüğü, gaflet ve bitkinlik hali ile gülünç durumundan şeytanın hoşlanmasıdır. Zaten, inanan bir kişinin basına gelecek her kötülük şeytanı memnun eder ve onu güldürür.

  -Şeytanı güldürmemek için kişinin, esneme belirtileri olunca; hareket ederek, elini yüzünü yıkayarak, abdest alarak, yorgunsa dinlenerek bu gaflet halinden kurtulmaya çalışması gerekir.

  -Bütün bunlara rağmen esnemeden kurtulunamazsa, esneme halinde ağzın el veya başka bir şeyle kapatılması İslami edep gereğidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Dua ederken eller nasıl açılır, elimizi tutma biçimimiz nasıl olmalı?

  En güzel İlahi Sözleri, Meşhur İlahiler, Ünlü İlahi Sözleri

  Bu sayfadaki "Dua Ederken Neden Esneriz, Dua Ederken Esneme’nin Sebebi Nedir, Ne Anlama Gelir, Nedeni" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *