21.08.2014

  Elektrikli Bisiklet Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Sponsorlu Bağlantılar

  Akülü matkap kullanarak elektrikli bisiklet yapmak ister misiniz? Ewet yanlış duymadınız arkadaşlar sadece akülü bir matkap kullanarak resimde görüldüğü gibi 5 dakika gibi kısa bir sürede elektrikli bisiklet yapabilirsiniz. Projenin ayrıntıları ve devamı içinBUYRUN DEVAM EDELİM.

   

   

   

   

   

  elektrikli bisiklet nasıl yapılır?elektrikli bisiklet nasıl yapılır?

  Proje için gerekli malzemeler:

  1. Akülü matkap. Çalışma gerilimi fark etmez. Fiyatı uygun olan her türlü matkap kullanabilirsiniz.
  2.  Bisiklet fren kolu ve teli.
  3. Matkap desteklemek için kalas parçası.
  4. Kablo kelepçesi. Takıldığı zaman açılmayan tek yönlü plastik kilit.
  5. Muhtelif proje malzemeleri.

  İlk olarak arkadaşlar bisiklet pedalını yukarı resimde görüldüğü gibi kurbağacık anahtarı kullanarak söküyoruz.

   

  nasıl yapılır?nasıl yapılır?

  Arkadaşlar projemizin çalışma mantığı şu şekilde olacak: Matkap düğmesine bastığımız zaman bilindiği gibi uç tarafı dairesel hareket ederek döner. Biz burada matkabın dönen uç kısmını bisiklet lastiğinin kenarına sürtünecek şekilde montaj edeceğiz. Matkap döndüğü zaman tekeri de döndürecek. Bisiklet dinamosunun teker dönerken sürtündüğü gibi sürtünecek.

  Destek amaçlı kullanacağımız tahta parçasını matkabın fiziki şekline göre pedal ayağının bulunduğu yere kelepçeler yardımıyla resimde görüldüğü gibi takıyoruz.

   

   kendimiz yapalımkendimiz yapalım

  Şimdi ise projenin en zor ve önemli kısmına geldik. Matkabın uç kısmının tekerlek ile sürtünme yaratacak şekilde montaj edilmesi ve fren tel sisteminin takılmasına.

   

  proje örnekleriproje örnekleri

  Matkabı plastik kelepçeler kullanarak resimde görüldüğü gibi destek parçamızın üzerine tekerle sürtüneceği şekilde takıyoruz.

  bisiklet projeleribisiklet projeleri

  Sırada fren tel sisteminin takılması. Sistemin çalışması fren kolu sayesinde olacak. Fren koluna basıldığı zaman fren teli gerilip matkap düğmesini çekerek matkabı çalıştıracak. Çalışan matkabın ucu dönmeye başlayacak ve bisiklet tekerinin döndürerek hareket etmesini sağlayacak. Bisiklet koluna uygun bir yere fren kolunu takıyoruz.

   

  fen projelerifen projeleri

  Hassas noktalardan birine geldik. Fren telinin matkap düğmesine bağlanmasına. Fren koluna basılı tutarak matkap düğmesini sıkıştırıp bağlarsanız  ileride yaşanacak gevşemelerin önüne geçmiş olursunuz.

   

  elektrik projelerielektrik projeleri

  Resimde görüldüğü gibi sıkı bir şekilde montaj ediyoruz.

   

  teknoloji ve tasarım dersi projeleriteknoloji ve tasarım dersi projeleri

   

  yapım kuşağı projeleriyapım kuşağı projeleri

  Ve artık bitti son kontrol işlemlerini uygulayarak elektrikli bisikletinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bisiklet videosunu aşağıdan seyrede bilirsiniz.  Kolay gelsin by[a]teknolog

  http://www.instructables.com/id/5-minute-electric-bicycle/?ALLSTEPS

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bisiklet için Sinyal Lambası Yapımı Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Pet Şişe ile Saklama Kapsülü Yapımı Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Bu sayfadaki "Elektrikli Bisiklet Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. 27 Eylül 2012

   Merak ettimde bendede aynı bundan var matkap ne kadar gidiyor ona görre yapcamda yardımcı olsanız.Teşekkürler.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *