25.07.2014

  En sağlıklı uyku pozisyonu sırtı üstü yatmak, Sırtüstü uyumanın faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yeterli bir süre uyumak sağlık açısından önemlidir. Peki ya uyku pozisyonumuz sağlığımızı nasıl etkiler, hiç düşündünüzmü! Uzmanlar nasıl uyumamız gerektiği konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda en sağlıklı ve doğru uyku pozisyonunun sırt üstü uyumak olduğunu söylüyor.

  Ancak uyku apnesi ve horlama gibi sorun yaşayan kişiler genellikle bu pozisyonu tercih etmiyor. Ayrıca boyun ağrısı çeken kişilerin rahat uyumalarını sağlayacak bir yastık kullanması gerekebiliyor.

  Diğer bir uygun pozisyon ise uzmanlara göre yan uyumak. Bu pozisyonda belinizdeki basıncı azaltmak için dizlerinizin arasında bir yastık koyabilirsiniz. Bu yöntem horlamayı da engelleyecektir. Hamile kadınların sol taraflarında uyuması önerilmektedir. Bu pozisyonda bebeğe giden kan akışı engellenmeyecektir. Ancak bu durumda da boyun ve omuzlar zorlanmaktadır.

  Tek tarafınıza yatarak uyumanın olumsuz taraflarından biri de kırışıklıkların o tarafta daha fazla olmasıdır.

  Doktorlara göre en zararlı uyku pozisyonu yüzüstü uyumak. Kırışıklıkların yanı sıra boyun ve  sırt ağrıları da bu pozisyonda artıyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Aspirinin Göze Zararları, Aspirin Gözü Bozarmı

  Gözlükten kurtulmak için 10 dakikalık ameliyat, Gözlükten nasıl kurtulunur

  Bu sayfadaki "En sağlıklı uyku pozisyonu sırtı üstü yatmak, Sırtüstü uyumanın faydaları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *