22.08.2014

  Eski Türk Bayrağı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Eski Türk Bayrağı Resimleri,

  Eski Türk Bayrağı Resmi ve Boyutları Ebadları Anlamı Açıklaması Hakkında Bilgi,

  Eski Türk Bayrağı Özellikleri Nasıldı Fotoğrafları,

  Eski Türk Bayrağı Görseli,

  Osmanlı İmparatorluğu’ndan önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Türk Bayrağı’nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey’e gönderilen beyaz renkli sancak olarak görürüz.

  15. yüzyıldan sonra al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı’nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk Bayrağı’na en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. 1842 yılında Abdülmecit döneminde yıldız beş köşeli haliyle kullanılmaya başlanmıştır.

  Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde bayrağın şekli kesin bir şekilde tayin edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli, 27175 sayılı Türk Bayrağı Nizamnamesi Kararnamesi ile de Türk Bayrağı’nın kullanılışı düzenlenmiştir.

  Eski Türk Bayrağı Resmi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sonbahar Ayakkabı Modelleri Bayan 2013

  Basketbol ile ilgili twitter kapak fotoğrafları

  Bu sayfadaki "Eski Türk Bayrağı" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *