27.08.2014

  Evde elektroskop yapımı, nasıl yapılır resimli

  Sponsorlu Bağlantılar

  Elektroskop Yapılışı – Elektroskop Yapımı 

  Elektroskop Yapımı

  Cisimler üzerinde elektrik yükü olup olmadığını, varsa cinsini bulmak için kullanılır. Bir tüp içerisine yerleştirilmiş basit iki küre veya levhadan oluşur. Kullanıldığı ortamda eğer elektrik yükü varsa bu küre veya levhalar birbirini iter veya çeker. Elektroskoplar dokunma ve etki ile elektriklenebilirler.

  Yüklü bir cismi elektroskoba yaklaştırdığımızda bu cisim elektroskop yapısında bulunan iletken madde üzerindeki elektron dağılımını etkileyecektir. Bu durumda asılı durumda olan ince yapraklar, eğer yaklaştırılan cisim negatif ise negatif yüklenecek pozitif ise pozitif yükle yüklenecektir. İki yaprak birbiri ile aynı elektrik yüküne sahip oldukları için birbirlerini itecek ve elektroskopun yaprakları açılacaktır. 

  Evde Elektroskop Yapımı

  Resimde evde bulabileceğiniz malzemelerle nasıl elektroskop yapabileceğiniz anlatılıyor.

  Elektroskop Yapımı ve Kullanımı

  Elektroskop Yapımı ve Kullanımı
  Basit Elektroskop Yapımı – Kolay Elektroskop Yapılışı – Elektroskopun Kullanımı

  Kullanılan Malzeme:
  - Bir adet cam şişe veya kavanoz
  - Alüminyum Folyo
  - Bakır Tel
  - Yalıtkan Kapak yada mantar (Şişe ağzı için )

  Önce plastik çubuğu yüklemeden elektroskopun topuzuna dokundurup yaprakların gözlenmesini sağlarız. Sonra plastik çubuğu yün kumaşa sürterek elektrik ile yükleriz ve plastik çubuğu elektroskopun topuzuna dokundurup yaprakların hareketinin gözlenmesini sağlarız ve yaprakların açıldığını, birbirinden uzaklaştığını görürüz.
  Plastik çubuk sürtünme ile (-) yüklenmiş olur ve topuza dokunduğumuz da (-) yükler elektroskopa geçmiştir, elektroskopun yaprakları aynı tür yüklendiği için yapraklar birbirini iter ve açılır.
  Bu şekilde cisimlerin yüklü olup olmadığı ve hangi türde yükle yüklü olduğu anlaşılabilir.

   

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sodyum Bikarbonat Nedir

  Kadının parasını kendi ödemesi

  Bu sayfadaki "Evde elektroskop yapımı, nasıl yapılır resimli" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *