22.08.2014

  Faruk Nafiz Çamlıbel’in Hayatı Kısaca Biyografisi Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir nereli kaç doğumlu hangi okullardan mezun oldu eğitimi ve eserleri hakkında bilgi.

  Faruk Nafiz Çamlıbel mezun olduğu üniversitenin adı nedir, kariyerinde hangi görevlerde bulunmuştur?

  Faruk Nafiz Çamlıbel 18 Mayıs 1898 İstanbul doğumlu şair, siyasetçi, öğretmen.Hecenin Beş Şairi’nden biridir. Türk şiirinde hecenin 5 şairi diye bilinen şairlerden biri. Yenilikçi edebiyatımızın geçiş döneminde dili, tekniği ve romantik İstanbul’lu kişiliğiyle de olsa, Anadolu gerçeğine açıldı. Faruk Nafiz Çamlıbel
  Türkçenin gelişmesine büyük katkı sağladı. Milli edebiyat akımına verdiği güçle kendisinden sonra gelen kuşaktaki biçok şairi etkiledi.Faruk Nafiz Çamlıbel Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Haşim şiirinin yanında üçüncü bir kümenin oluşmasına neden oldu. İstanbul Darülfünun’u Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini yarım bıraktı. Kayseri, İstanbul ve Ankara’da liselerde ve öğretmen okullarında edebiyat dersleri verdi. 1946-1960 arasında Demokrat Parti’den İstanbul’dan milletvekili seçildi.

  1898 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası, Orman ve Maadin Nezareti memurlarından Süleyman Nazif Bey, annesi Fatma Ruhiye Hanım’dır.İlk ve orta öğretimini Bakırköy Rüştiyesi ile Hadika-i Meşveret İdadisi’de tamamladı. Şiire çocuk yaşlarda başladı. Yazarın ifadesine göre ilk şiiri Saat Çocuk Dünyası adlı bir dergide yayınlandı.18 Mayıs 1989′da İstanbul’da doğdu. 8 Kasım 1973’te Akdeniz’de seyreden Samsun gemisinde yaşamını yitirdi.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Deniz Bayramoğlu’nun Hayatı, Deniz Bayramoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında Mesleği Ne

  Rüzgar Çetin Kimdir Nereli Kaç Yaşında Ne İş Yapıyor Mesleği Ne

  Bu sayfadaki "Faruk Nafiz Çamlıbel’in Hayatı Kısaca Biyografisi Hakkında Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *