01.08.2014

  Galileo Galilei’nin astronomi bilimine katkıları, astronomiye kazandırdıkları

  Sponsorlu Bağlantılar

  Galileo Galieli, dünyanın en büyük bilim öncülerinden biridir. Çalışmaları, mekanik ve hareketten sese, konuşmaya, ışığa ve uzay sistemine kadar uzanan geniş bir yelpaze içindedir. Çalışmalarının sonucunda klasik mekaniğin temellerini kurmuş, astronomi de ise Güneş Merkezli Sistem’in, gözlemsel kanıtlarını ileri sürmüş ve fiziğini geliştirmiştir.

  Galilei teleskopu astronomik amaçla kullanan ilk bilim adamıdır. 1609 yılında, kendi yaptığı bir teleskopla önemli gözlemler yapmış ve bu gözlemleri Siderus Nuncius (Yıldız Habercisi) adlı kitabında vermiştir.

  Galilei, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618′de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eserini 1632′de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Romada mahkemeye çağrıldı. 1633′te bu kitap yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkum edildi.

  Yetmiş yaşında hapsedilen Galilei’nin gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Soru cümleleri nedir, nelerdir, çeşitli örnekler

  Bir Sürü Soru Cümlesi Örnekleri

  Bu sayfadaki "Galileo Galilei’nin astronomi bilimine katkıları, astronomiye kazandırdıkları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *