27.08.2014

  Gökyüzünün mavi görünmesinin sebebi nedir, Gökyüzü neden mavi gözükür, Gökyüzü mavi midir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Atmosferimiz daha doğrusu hava renksiz bir gazdır.Gökyüzünün mavi görünmesinin sebebi kırılma hadisesidir.

  Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırılmız.ışık saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

  Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

  Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

  En pahalı içecekler, en lüks içkiler, fiyatı en yüksek içecekler ve en çok paraya satılan içkiler

  Bu sayfadaki "Gökyüzünün mavi görünmesinin sebebi nedir, Gökyüzü neden mavi gözükür, Gökyüzü mavi midir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *