21.08.2014

  Greenland Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Greenland  Hakkında Bilgi,   Greenland İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler


  Bayrak


  Resmi dil Kalaallisut ve Danca
  Başkent Nuuk
  En büyük kent Nuuk
  Siyasi sistem Parlamenter Demokrasi
  Kraliçe (Monarşi) 2.Margrethe
  Başbakan Hans Enoksen
  Yüzölçümü
  - Toplam
  - Su %’si Ülkeler arasında 13′üncü2
  2,166,086 km²
  %81.1
  Nüfus- Toplam (?)
  - Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 244′üncü
  56,344
  0.026/km²
  Para birimi Danimarka Kronu (DKK)
  Saat dilimi GMT+0
  Ulusal marş Nunarput utoqqarsuanngoravit
  İnternet alan adı .gl
  Uluslararası telefon kodu +298

  Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı “Kalaallit’lerin ülkesi”. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Adanın kuzeyinde Kuzey Buz Denizi (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada’nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alır. Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır.

  Grönland’da yaşayan nüfus 56.000 civarındadır. Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Grönlandlılar, hem Kalaallit(Inuit) hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönlandca (Greenlandic=Kalaallisut) dilini konuşurlar. İki önemli şehri Başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn’dır. Ortalama sıcaklığın -7oC olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır. Bir Danimarka sömürgesi olan Grönland’in, yerli Kalaallisut dilindeki adı Kalaallit Nunaat’dır.

  Tarih [değiştir]900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland’ı keşfetmiştir. 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland’da bir Viking sömürgesi kurdu.

  Özelliği 

  Atlas Okyanusu’nda bulunan Grönland, Kuzey Amerika kıtasına bitişik olmakla birlikte tarihsel olarak Avrupa ile bağları daha fazladır. Her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, Danimarka Kraliyet Birliği’nin bir parçasıdır. Danimarka’ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Topluluğu’na dahil olan Grönland, 23 Şubat 1983 tarihinde yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda AB’den ayrılma kararı alır ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985′de Grönland topluluktan ayrılır; halen Avrupa Birliği’nin dışındadır.

  Grönland Kronu 

  Grönland Kronu,Grönland’da gelecekte kullanılması düşünülen para birimidir.Günümüzde Danimarka kronu kullanılmaktadır.Mayıs 2007′de Danimarka’da çıkan yasaya göre Grönland’a Danimarka kronunun kendi versiyonlarını çıkartabilme hakkı verildi.

  Etiketler:greenland, greenland bayragi, greenland başkenti, greenland hangi ülke, greenland nerdedir, greenland nerededir, greenland neresi, greenland resimleri, greenland ülkesi, grolland neresi, gronland neresi, grönland adası hangi ülkeye aittir, grönland nerede, grönland nerededir, grönland neresi, grönland neresidir, grönland nersi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cezayir Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi

  İskoçya Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi

  Bu sayfadaki "Greenland Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *