22.08.2014

  Halifeliğin Osmanlı Devleti’ne Geçişi Ne Zaman ve İlk Halife Sultan Kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Halifelik Hangi Padişah Döneminde Osmanlıya Geçmiştir

  Yavuz sultan selim ve halifelik

  Halifelik Osmanlı’ya ilk kez hangi Savaştan sonra geçmiştir


  Mısır Seferi sonucunda kutsal topraklar Osmanlı hakimiyetine girmişti. 6 Temmuz 1517′de Kutsal Emanetler (Emanet-i Mukaddese) denilen ve aralarında Muhammed Peygamber’in hırkası, dişi, sancağı ve kılıcı da bulunan eşyaları, Hicaz’dan Yavuz Sultan Selim’e gönderilmiştir. Böylece 29 Ağustos 1516‘da Hilafet Abbasi soyundan Osmanlı soyuna geçmiştir.

  Yavuz Sultan Selim, Ayasofya Camii’nde yapılan bir törenle, son Abbasi halifesi III. Mütevekkil’den kutsal toprakları aldığı zaman oradaki idarecilerin kullandığı Hakimü’l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hakimi) sıfatını uygun görmeyip kendini Hadimü’l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hizmetkârı) ilan etmiş, Kendi deyimiyle Hadim-i Haremeyn-i Şerifeyn (Haremeyn-i Şerifeyn), yani Mekke ve Medine’nin hizmetkarı ünvanını devralmıştı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Osmanlı padişahlarının anıları kısa, osmanlı sultanlarının hikayeleri

  Kanuninin mahlası, sultan süleymanın şiirlerde kullandığı mahlası nedir hakkında bilgi

  Bu sayfadaki "Halifeliğin Osmanlı Devleti’ne Geçişi Ne Zaman ve İlk Halife Sultan Kimdir " konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *