30.07.2014

  Halikarnas Balıkçısı Yazarının Yaşamı Hakkında Kısa Bilgi Özet

  Sponsorlu Bağlantılar

  Halikarnas Balıkçısı Hayatı Çok Kısa,

  Kısaca Halikarnas Balıkçısı Yazarının Hayatı ve Yaşam Öyküsü Biyografisi

  Bodrum’a olan aşkından dolayı Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı 1890 Girit doğumludur.

  İçinde yaşadığı, en küçük ayrıntılarına kadar bildiği hür ve asi denizi, kaderleri denizin elinde olan balıkçıları, dalgıçları, sünger avcılarını ve gemileri zengin bir terim ve mitologya hazinesinden güçlenerek, denize karşı sonsuz bir hayranlıktan gelen şiirli, yer yer aksayan, ama sürükleyip götüren bir anlatımla hikâye ve romana geçirdi.

  Yazar, 1926′dan sonra deniz hikâyeleriyle tanındı. Konularını Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi kıyı ve açıklarında gelişen, denize bağlı olaylardan çıkardı.

  Yazı ve düşünceleriyle Azra Erhat gibi döneminin önemli aydınlarını etkilemiş bir kişi olarak, çeşitli dillerden yüz kadar da kitap çevirmiş olan ve kendi eserlerinin sonraki baskıları yapılagelen Halikarnas Balıkçısı’na Kültür Bakanlığınca 1971 Devlet Kültür Armağanı verilmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hazal Filiz Küçükköse Hayatı Kariyeri ve Fotoğrafları

  Damla Debre Hayatı

  Bu sayfadaki "Halikarnas Balıkçısı Yazarının Yaşamı Hakkında Kısa Bilgi Özet" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *