27.08.2014

  Hamilelikte akciğer filmi çektirmek sakıncalımı zararlı mı, gebelikte akciğer filmi çektirmenin riski ve tehlikesi hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Gebelik Döneminde (Hamilelik Zamanında) Akciğer Filmi Çektirebilir Mi

  Gebelikte Akciğer Filmi Çektirilmesi Sakıncalımı

  Gebeliğin herhangi bir döneminde tanı amacıyla çekilen tek bir röntgen filminin bebek üzerinde olumsuz etki yaratması beklenmez ve gebelik devam ettirilebilir. Ancak anne ve baba adaylarının intrauterin (doğmadan önceki) dönemde hiçbir teratojen (anomali yapıcı) etkene maruz kalmayan bebeklerin bile %2-3′ünün çeşitli hafif ya da ağır anomalilerle dünyaya geldiklerini bilmeleri önemlidir.

  Röntgen filmleri çok çeşitli tıbbi durumların klinik değerlendirmesinde vazgeçilmez tanı araçlarıdır ve hemen her türlü branştan doktor tarafından vücudun çeşitli bölümlerinin incelenmesi için yaygın olarak istenirler. Bu yüzden de kaçınılmaz olarak zaman zaman gebeliğinin henüz farkında olmayan anne adayları da bu incelemelere tabi tutulurlar (akciğer grafisi, sinüzit tanısı için sinüs grafisi, belağrısı için pelvis (leğen kemikleri) grafisi, vücudun çeşitli yerlerinin tomografisi gibi).

  Radyolojik inceleme yapılan her anne adayına direkt olarak tahliye önermek elbette ki doğma hakkı olan bebeğe haksızlık olur. Bunun yerine, yapılan radyolojik incelemede anne adayının aldığı ışın dozu hesaplanarak bir karara varmak daha doğru bir yaklaşımdır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak Sakıncalımı, Zararı Varmı, Gebelikte ağrı kesicinin riski tehlikesi varmı?

  Hamileler kaç kilo almalı, gebelik döneminde en az kaç kilo alınmalıdır?

  Bu sayfadaki "Hamilelikte akciğer filmi çektirmek sakıncalımı zararlı mı, gebelikte akciğer filmi çektirmenin riski ve tehlikesi hakkında bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *