21.08.2014

  Hatice Sultan ne zaman öldü, nasıl vefat etti

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hatice Sultanın ölümü nasıl olmuştur,

  Hatice Sultanın vefatı hakkında bilgi,

  Hatice Sultan, Yavuz Sultan Selim’in Ayşe Hafsa Sultan’ın kızıdır. 1496′da doğmuş ve 1582′de İstanbul’da vefat etmiştir.

  Hatice Sultan daha sonra Makbul Pargalı İbrahim Paşa ile 2. evliliğini 1524′te yapmıştır.

  Vefatında Sultanselim camiinde şehzadeler türbesine defnolundu.

  Hatice Sultan Nasıl Öldü

  Hatice Sultan Nasıl Öldü, hatice sultan nasıl öldü, hatice sultan kimdir nasıl öldü,Hatice Sultan’ın Doğum Tarihi, Hatice Sultan’ın Ölüm Tarhi, hatice sultan nasıl ölmüştür, hatice sultan nasil olmus, hatice sultan nasil öldü, hatice sultan neden ölmüştür, hatice sultan niye öldü, hatice sultanın hayatı çocukları ölümü, Hatice Sultan’ın hayatıyla ilgili bilgiler
  Hatice Sultan Nasıl Öldü
  Hatice Sultan Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşidir.Yavuz Sultan Selim’in ( I Selim) ile Ayşe Hafsa Sultan’ın kızıdır..
  Hatice Sultan1496 yılında doğmuştur. İlk evliliği İskender Paşa ile ikinci evliliğini ise 1524 yılında Pargalı İbrahim Paşa ile yapmıştır. Pargalı İbrahim Paşa’dan Mehmet Şah, Fülane Sultan ve Hanım Sultan adında üç çocuğu olmuştur.
  Hatice Sultan’ın çocuklarının akıbeti de babaları Pargalı İbrahim Paşa gibi olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman, İbrahim Paşa’yı boğdurttuktan sonra, neslinin devam etmemesi için çocuklarını da öldürtmüştür.
  Tarihçiler Hatice Sultan’ın ölümüyle ilgili iki farklı tarih vermektedir. Bazı tarihçiler Hatice Sultan’ın, İbrahim Paşa’nın ve çocuklarının  öldürülmesine daha fazla dayanamayarak 1538 yılında öldüğünü söylerken,   bazı tarihçiler de 1582 yılında öldüğünü söylemektedir.
  Hatice Sultan’ın mezarı Sultan Selim Cami şehzadeler mezarlığında bulunmaktadır.

  Hatice Sultan’ın Hayatı

  Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in Ayşe Hafsa Sultan ile evliliğinden olan kızıdır. Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşidir. Hatice hanım sultan 1496′da doğdu. 1582′de İstanbul’da vefat etmiştir.

  Hatice Sultan ilk evliliğini İskender Paşa ile yapmıştır.

  Hatice Sultan daha sonra Makbul Pargalı İbrahim Paşa ile 2. evliliğini 1524′te yapmıştır.

  Vefatında Sultanselim camiinde şehzadeler türbesine defnolundu.

  Tarih kitaplarında Hatice Sultan ile ilgili detaylı bilgi bulunmamaktadır. Muhteşem yüzyıl dizisinde ise Hatice Sultan’ın hayatı kurgulanarak anlatılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2012 Nobel Kimya Ödülü’nü Kim Kazandı?

  2013 Tv 8 Frekans Ayarları

  Bu sayfadaki "Hatice Sultan ne zaman öldü, nasıl vefat etti" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *