İbn-İ Sina nın hayatının özeti kısa

Sponsorlu Bağlantılar

İbn-İ Sina biyografisi çok kısa,

İbn-İ Sina kimdir kısaca yaşam öyküsü

Büyük islam alimi ibni sina,islam düşüncesinde Farabi’yle başlayan Aristotelesçi (Meşsaî) felsefe geleneğinin en yetkin temsilcisidir.

İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240’ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü’ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain’de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

EĞER DAHA UZUN BİR BİYOGRAFİ İSTİYORSANIZ BUYRUN AŞAĞIDA DETAYLI HAYATI VERİLMİŞTİR. 

İbni Sina

Felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya, tıp ve müzik gibi bilgi ve becerinin çeşitli alanlarında seçkinleşmiş olan, İbn-i Sinâ (980-1037), matematik alanında matematiksel terimlerin tanımları; astronomi alanında ise duyarlı gözlemlerin yapılması konularıyla ilgilenmiştir.

Astroloji ve simyaya itibar etmemiş, Dönüşüm Kuramı’nın doğru olup olmadığını yapmış olduğu deneylerle araştırmış ve doğru olmadığı sonucuna ulaşmıştır. İbn-i Sinâ‘ya göre, her element sadece kendisine özgü niteliklere sahiptir ve dolayısıyla daha değersiz metallerden altın ve gümüş gibi daha değerli metallerin elde edilmesi mümkün değildir.

İbn-i Sinâ, mekanikle de ilgilenmiş ve bazı yönlerden Aristoteles’in hareket anlayışını eleştirmiştir. Aristoteles, cismi hareket ettiren kuvvet ile cisim arasındaki temas ortadan kalktığında, cismin hareketini sürdürmesini sağlayan etmenin ortam, yani hava olduğunu söylüyor ve havaya, biri cisme direnme ve diğeri cismi taşıma olmak üzere birbiriyle bağdaşmayacak iki görev yüklüyordu.

İbn-i Sinâ, bu çelişik durumu görmüş, yapmış olduğu gözlemler sırasında hava ile rüzgârın güçlerini karşılaştırmış ve Aristoteles’in haklı olabilmesi için havanın şiddetinin rüzgârın şiddetinden daha fazla olması gerektiği sonucuna varmıştır. Oysa bir ağacın yakınından geçen bir ok, ağaca değmediği sürece, ağaçta ve yapraklarında en ufak bir kıpırdanma yaratmazken, rüzgâr, ağaçları sallamakta ve hatta kökünden kopartabilmektedir; öyleyse havanın şiddeti, cisimleri taşımaya yeterli değildir.

İbn-i Sinâ, her şeyden önce bir hekimdir ve bu alandaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Tıpla ilgili birçok eser kaleme almıştır; bunlar arasında özellikle kalp-damar sistemi ile ilgili olanlar dikkat çekmektedir. Ancak, İbn-i Sinâ dendiğinde, onun adıyla özdeşleşmiş ve Batı ülkelerinde 16. yüzyılın ve Doğu ülkelerinde ise 19. yüzyılın başlarına kadar okunmuş ve kullanılmış olan “el-Kânûn fî’t-Tıb” (Tıp Kanunu) adlı eseri akla gelir.

Beş kitaptan oluşan bu ansiklopedik eserin birinci kitabı, anatomi ve koruyucu hekimlik, ikinci kitabı basit ilaçlar, üçüncü kitabı patoloji, dördüncü kitabı ilaçlarla ve cerrahi yöntemlerle tedavi ve beşinci kitabı ise çeşitli ilaç terkipleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir.

İbn-i Sinâ’nın söz konusu eseri incelendiğinde, konuları sistematik bir biçimde incelediği görülür. Tarihte ilk defa, tıp ve cerrahiyi iki ayrı disiplin olarak değerlendiren İbn-i Sinâ, cerrahi tedavinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için anatominin önemini özellikle vurgulamıştır. Hayati tehlikenin çok yüksek olmasından ötürü pek gözde olmayan cerrahi tedavi ile ilgili örnekler vermiş ve ameliyatlarda kullanılmak üzere bazı aletler önermiştir.

Gözle de ilgilenmiş olan İbn-i Sinâ, döneminin seçkin fizikçilerinden İbn-i Heysem gibi, Göz-Işın Kuramı’nı savunmuş ve üst göz kapağının dışa dönmesi, sürekli beyaz renge veya kara bakmaktan meydana gelen kar körlüğü gibi daha önce söz konusu edilmemiş hastalıklar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur.İbni Sina

İslam düşünce tarihinin en büyük isimlerinden olan İbni Sina’nın bu seçkinliği, birçok yönden özgünlük taşıyan, ayrıntılı ve mükemmel bir sistemle sunulmuş felsefesinden ileri gelir. İbni Sina, ilahiyattan ahlak ve siyasete kadar felsefenin o dönemdeki bütün disiplinlerini ele almış; ayrıca başta tıp olmak üzere, pozitif bilimlerde de söz sahibi olmuştur. Helenistik dönemde yeni Platoncu bir kimliğe büründürülmüş olan Aristotelesçiliği, felsefe yöntem ve ölçüleri içinde kalarak İslami bir söylemle ortaya koymaya çalışmış; Gazali, Fahreddin Razi, İbni Teymiyye gibi İslam dünyasında çok etkin olan bilginlerin ağır eleştirilerine karşın «eş-Şeyhu’r-Reis » (baş üstat) ünvanını bütün dönemlerde korumuş; tıpta ise modem tıbbın doğuşuna kadar Doğu ve Batı’da otorite sayılmıştır.

BAŞLICA ESERLERİ :
 
El-Kanun fi’t-Tıb (“Hekimlik Yasası”); Kitabü’l-Necat (“Kurtuluş Kitabı”); Risale fi-İlmü’l-Ahlak (“Ahlak Konusunda Kitapçık”); İşarat ve’l-Tembihat (“Belirtiler ve Uyarılar”); Kitabü’ş-Şifa (“Sağlık Kitabı”).

Sponsorlu Bağlantılar

Mimar Sinan’ın Hayatının Özeti Kısa

Sonraki Sayfa »

Behemoth grubu hayatı ve fotoğrafları

19 Yorum

 1. anıl
  12 Şubat 2013

  ÇOK GÜZEL VE KISACA.HERKESE TAVSİYE EDERİM

 2. Zehra
  21 Şubat 2013

  Super Kesinlikle Tavsiye Ederim

 3. 25 Şubat 2013

  çok güzeldi sosyalden 100 aldım

 4. melisa
  2 Mart 2013

  sosyal performas da 100 aldım

 5. ahu
  3 Mart 2013

  güzeldi ama beğenilecek kadar açık değildi…

 6. buse
  3 Mart 2013

  gayet güzeldi.
  türkçeden +99 aldım…
  ve ayrıca da herkese tavsiye ederim

 7. esmanur
  6 Mart 2013

  aynen türkçede sonunda artım oldu

 8. betül
  12 Mart 2013

  Çok güzelmiss beqendiw :DD :))

 9. cemre
  14 Mart 2013

  çok sağolun bundan kısa olamazdı.Sosyal performansımdan inşallah 100 alırım :)

 10. merve
  14 Mart 2013

  tşkür edrim kısa

 11. ayşe nur
  31 Mart 2013

  çok iyiydi sosyal performans ve sözlüden 100 aldım :D

 12. ayşegül
  8 Nisan 2013

  çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz zaten performans ödeviydi :)

 13. naz
  8 Nisan 2013

  çok tatlıı bence :D

 14. gökçe
  16 Nisan 2013

  Gayet kısa özetleyiici :) :* ♥

 15. 21 Eylül 2013

  çok kısa ama süperrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 16. 25 Kasım 2013

  müthişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş…

 17. misafir
  5 Aralık 2013

  çok iğrençti çok kısa be biraz uzatın

 18. BİR DOST
  16 Aralık 2013

  KISA DEMİŞSİNİZ HAYVAN GİBİ YAAZMIŞSINIZ :D

 19. 26 Aralık 2013

  ÇOK KISAYMIŞ ALLAHTAN

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *