22.08.2014

  İlk elektrikli süpürgeyi kim icat etti, elektrikli süpürge ne zaman icad edildi, yapan bilim adamı kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Elektrik Süpürgesini Kim Ne Zaman İcat Etti, Elektrik Süpürgesi Hakkında, Elektrik Süpürgesi Nedir, Elektrik Süpürgesinin Faydaları

  19. yüzyıla kadar halı gibi eşyalar sopayla dövülüp yıkanarak temizleniyordu. Bu şekilde temizlik yapmak oldukça zahmetli ve uzun sürüyordu. Mekanik bazı sistemler geliştirildi Döner fırçalı ve kiri emen körüklü temizleyiciler kullanıldı.

  İlk elektrikli süpürge İngiliz Hubert Booth tarafından icat edildi. (1871 – 1955) Booth bu icadın ardından British Vacuum Company adlı bir şirket kurdu (1901) Bu Alet yakıtla çalışıyor ve taşıması oldukça zahmetli oluyordu at Arabaları sayesinde taşınan bu alet işçiler tarafından kullanılırdı Pencerelerden uzatılan bir hortum sayesinde evlerin içinde temizlik yapılabiliyordu. Bu icat çok başarılı olmuştu ve çok iş yaptı.

  1908 yılında Murray Spangler bu aletten çok daha hafif bir elektrikli süpürge üretti ve patentini aldı Bunu üretebilecek mali gücü olmamasından ötürü William Hoover’ın şirketi tarafından üretildi ve piyasaya sürüldü.

  Elektrik Süpürgesini Kim Ne Zaman İcat Etti?

  1901’ de Hubert Booth tarafından ilk elektrikli süpürgeyi icat edildi. Booth’ un elektrikli süpürgesi öylesine büyüktü ki atlı bir arabayla çekilmesi gerekiyordu. Fakat süpürgenin performansından herkes etkilenmişti; öyle ki İngiliz Kralı VII. Edward taç giyme töreninden önce salondaki halının bu süpürge ile temizlenmesini istemişti. Booth bu icadın ardından British Vacuum Company adlı bir şirket kurdu(1901). Bu alet yakıtla çalışıyor ve taşıması oldukça zahmetli oluyordu. At arabaları sayesinde taşınan bu alet işçiler tarafından kullanılırdı. Pencerelerden uzatılan bir hortum sayesinde evlerin içinde temizlik yapılabiliyordu. Bu icat çok başarılı olmuştu ve çok iş yaptı.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Edisonun tüm icatlarının isimleri listesi, edisonun bütün icatlarının adları, hangi yılda neyi icat etti

  Fen Lisesi Puanları 2011-2012, Türkiye’deki Tüm Fen Liseleri Taban Puanları

  Bu sayfadaki "İlk elektrikli süpürgeyi kim icat etti, elektrikli süpürge ne zaman icad edildi, yapan bilim adamı kimdir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. 15 Mayıs 2014

   aşkıkmm seni seviyorum elifimm beni affet

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *