İlk hastane ne zaman nerede kim tarafından yapıldı, tarihte dünyanın ilk hastanesini kim buldu, yapan ve bulan kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

İlk hastaneler hemen hemen insanlık tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda batıl dinlerin tapınakları hastaneler olarak kabul edilebilir. Hastalar tapınaklara gelirler ve geceyi burada toplu halde geçirirler, bu şekilde ilahi kuvvetlerle yakın temas kurarak şifaya kavuşacaklarına inanırlardı.

Milattan önce, Hint, İran ve Mısır’da hastanelere rastlanmaktadır. Yunan ve Roma medeniyetlerinde de tapınakların yanında sağlık tesisi gibi kullanılan kuruluşlar bulunmaktaydı. Bunların en Ünlüları Anadolu’da idi. Eski Yunanlılar hastalar için yaptıkları tapınaklara sağlık tanrısı Asklepios’un adını vermişlerdir. Çeşitli Asklepios tapınaklarından bazıları, devirlerinde çok Ünlü olmuştur. Tıp ilminin sayılı bilginlerinden Hippokrates’in hastaları tedavi ettiği Ege’deki Kos tapınağı bunlardan biridir.

Hastalar bu tapınaklara mermer sütunlarla süslü birkaç kilometre uzunluğundaki mermer yoldan ilahi söyleyerek gelirler, duvarların alt kenarlarından su akan ve tavanlarında gizli gözetleme delikleri bulunan dehlizlere alınarak buradaki bu gizli deliklerden telkinler yapılarak şifalı sular içerler, afyonlu ilaçlar verilerek tedavi edilirlerdi, daha sonra Hıristiyanlıkla beraber kiliselerin himayesinde, fakir halkın ve yolcuların tedavileri için hayrat hastaneleri kuruldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelmiş geçmiş en iyi rock grupları, dünyaca ünlü tanınmış rock grupları kimlerdir isimleri, tüm zamanların en önemli rock grupları

Sonraki Sayfa »

Hsbc Bankası Kuruluş Tarihi Kaçtır, Açılış Yılı Nedir, Kaç Yılında Ne Zaman Kuruldu, Hsbc ne zaman kurulmuştur

Tek Yorum

 1. furkan
  14 Aralık 2012

  hastanede mikrop
  her yere bılaşır
  doktor amca der ki
  çok hastalanmıssın

  güneş gimeyen eve dotor girer

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *