31.07.2014

  İlk kütüphane ne zaman nerede kim tarafından kuruldu, tarihte dünyanın ilk kütüphanesini kim buldu kurdu ve icat etti

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tarihte İlk Kütüphaneyi Bulan Kimdir

  Asur Bani Pal Kitaplığı İlk KUrulan Kütüphanedir

  Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir.

  Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Nivie’de İ.Ö. 626 tarihinde kurulan Asur Bani Pal kitaplığı ilk kütüphane sayılır. Daha sonra Ozymandias Teb’te dinsel yazılar için ayrı bir kitaplık daha kurulmuştur:bu kitaplığın 20.000′den çok papirus tomarı bulunduğu sanılmaktadır. Eski Yunan’da ilk kitaplık İ.Ö. 540 yılında Pisistratus’un Atina’da kurduğu kitaplıktır.Daha sonraları tapınaklara bitişik pek çok kitaplık kuruldu en önemlileri İskenderiye’de Musaion Anadolu’da Efes ve Bergama kitaplıklarıdır. İlk büyük Hıristiyan kitaplıkları Kayseri, Urfa, ve İstanbul’da kuruldular.

  YENİ KONU!!! İşte İlk Kütüphanenin Gerçek Bulunuş ve Kuruluş Hikayesi Kısaca Özet ve Uzun Ayrıntılı İki Anlatım İçin TIKLAYINIZ!!!

  Sponsorlu Bağlantılar

  Burak Özçivit twitter adresi hesabı

  Sağlıklı Bir İnsanın İdrarında Neler Bulunur, Ne Vardır, İçeriğindeki Kimyasal Maddeler Nedir

  Bu sayfadaki "İlk kütüphane ne zaman nerede kim tarafından kuruldu, tarihte dünyanın ilk kütüphanesini kim buldu kurdu ve icat etti" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *