21.08.2014

  İzmir Adaları, İzmire en yakın civardaki adalar hangileri isimleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bu yazıda İzmir iline coğrafik bakımdan en yakın civardaki adaların neler olduğu ile ilgili bilgi verilmiştir.

  İzmire Yakın Adalar

  Büyükada Karaburun

  İzmirin karaburun ilçesine bağlı adadır.”Sahip ada “olarak da bilinir.

  Adada keçilerin yaşadığı bilinmektedir. Keçilerin ihtiyacı olan taze su ilçenin balıkçıları tarafından bidonlarla taşınmaktadır. Adanın doğal yaşamında, Ege Bölgesi’nde görülen kırlangıç kuşları ve kekik bitkisi en önemli yeri oluşturur.

  Garip ada

  Garip Adası İzmir’in Bademli koyu açıklarında Kalemli Adası ile birlikte yan yana yer alan adacık.2010 da Fikret İNAN tarafından 35.000.000 dolara satın alınmıştır.

  Karantina adası

  Karantina adası adını Osmanlı devleti zamanında bulaşıcı hastalıkla mücadele için kurulan karantina tesislerinden almıştır.

  Tesisler 1986′da Urla Devlet Hastanesi’ne dönüştürüldü.Adada halen devlet hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dinlenme Tesisleri, etüt merkezleri ve bir otel vardır.

  Uzunada-Yassıcaada

  30 km.’yi bulan yuz ölçümü ve dağlık şekiileriyle körfezden yükselan uzun ada askeri bir adadır ve personel aileleri dışında sivillrin girilmesi yasaktır. Ancak çevresinde bulunan irili ufaklı birçok ada ziyaretçilerine birçok güzelik sunmaktadır. Bu adalardan Yassıca ada ya da Alman adası konum itibariyle uzun adanın güney açıklarında Urla yarımadasının kuzeyinde kalmaktadır. Yaz mevsimi boyunca denizcilik işletmelerinin tarifeli vapurları gerek Konak iskelesinden, gerekse Karşıyaka iskelesinden düzenli seferlerle Yassıca Adaya yolcu taşımaktadır. Yassıca ada da ziyaretçilerin yararlanabileceği kumsallar ve restorantlar yer alır. Ada da İstanbul adalarında olduğu gibi motorlu taşıt bulunmadığı gibi devamlı bir yerleşimde bulunmamaktadır. Ada iskelesinde özel teknelerinde yararlanıp hizmet alabileceği bir bölüm bulunmaktadır. Yassıca ada da yaz sezonu haziran ayında başlar ve eylül ayına kadar devam eder. Adayı hergün vapurla ziyaret eden kiş sayısı 1000′i geçmektedir. Geçmişte Necmettin Erbakan’ın sürgün adası olarak duyulmuştur. Bugün onun kaldığı yerler yazın sosyal tesis olarak kullanılmaktadır. Sadece askeri yerleşimi olan ada Uzunada Deniz Üs Komutanlığı olarak alay seviyesinde bir askeri birliktir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hamilelik Testi Fiyatı Kaç Para Ne Kadar

  Andıç Nedir, Ne Demektir, Türkçe Anlamı

  Bu sayfadaki "İzmir Adaları, İzmire en yakın civardaki adalar hangileri isimleri nelerdir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *