21.08.2014

  Kan Fazlalığı (Pletora) Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer, Sebepleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kan fazlalığı durumu. Gerçek pletora (ya da poliemi) kan miktarının artmasıdır; kan miktarı arttığı halde kanın sıvı kısmı olan plazma ile akyuvarlar, alyuvarlar ve trombositler arasındaki oran normaldir.

  Pletora aşırı kan nakli, normal kan kaybının gerçekleşmemesi ya da ampütasyon durumlarında gerçekleşir. Aşırı kan naklinde, nakledilen kan kaybedilenden daha fazladır. Kadınlarda aybaşı kanamasının gerçekleşmemesi normal kan kaybının olmaması sonucu pletoraya yol açar; bu durumda vücut kan kaybı olacakmış gibi yeni kan üreteceğinden pletora durumu ortaya çıkar. Ayrıca ampütasyondan önce, kesilecek organın kanı, organ daha önce sıkılarak vücudun öbür bölümlerine aktarılırsa yine pletora durumu gerçekleşir.

  Sebebi ne olursa olsun gerçek pletora geçicidir. Çünkü plazma çok kısa sürede böbrek kanalıyla atılır. Fazla akyuvarlar, alyuvarlar, trombositler ise karaciğer, dalak gibi organlar tarafından kısa sürede yok edilir.

  Plazma pletorası ise plazma fazlalığına verilen addır. Aşırı sulanma pletorasında ise sadece kandaki su artar, buna karşı suyun içinde çözülmüş maddelerde bir değişme olmaz. 

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tıkanma Sarılıkları Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer, Sebepleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Karaciğer Hastalıkları Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer, Sebepleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Bu sayfadaki "Kan Fazlalığı (Pletora) Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer, Sebepleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *