30.07.2014

  Kanda Lökosit Yüksekliği Ne Anlama Gelir Nedir Neden Olur Hangi Hastalık Belirtisidir?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kanda Lökosit Yüksekliğinin anlamı nedir neye işarettir?

  Lökositoz; Kandaki lökositlerin normal değerler üzerine çıkması demektir.Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir.Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar.

  Lökosit alkalen fosfataz; Lökositlerin içinde bulunan bir enzimdir ve KML’de aktivitesi düşer. Bu enzim düzeyine bakarak KML, lökosit düzeyini yükselten diğer hastalıklardan ayırdedilir.Lökostaz; Kandaki lökositlerin artımı ile küçük damarların tıkanmasıdır. Daha çok akciğer ve beyin damarları tıkanır ve hastada bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, soluk sayısının artması gibi semptomlar oluşur. Kandaki lökositlerden özellikle granulositlerin artışında ortaya çıkar, lenfosit artışı lökostaza yol açmaz ve lökosit düzeyi 100 bin üzerine çıkınca oluşma riski artmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sol Gözün Seyirmesi Neye İşarettir Hangi Hastalık Belirtisi

  Ağır meyve diyetinin zararları ve yan etkileri

  Bu sayfadaki "Kanda Lökosit Yüksekliği Ne Anlama Gelir Nedir Neden Olur Hangi Hastalık Belirtisidir?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *