31.07.2014

  Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu, Kaç Yılında Yapıldı?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kıbrıs Barış Harekatının Tarihi,

  Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Hangi Tarihte Olmuştur?
  Kıbrıs Harekâtı Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ya da Kıbrıs Savaşı olarak da bilinir, 20 Temmuz 1974′te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta başlattığı askerî harekât.

  Türkiye Cumhuriyeti harekâtın Zürih ve Londra Antlaşması’nın IV. maddesine istinaden gerçekleştirildiğini savunmaktadır. Fakat Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi bu harekâtı işgal olarak değerlendirmektedir.

  20 Temmuz 1974 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 353 sayılı kararında Uluslararası güvenlik ve barış için ciddi tehlikeye yol açan ve bölge üzerinde olağanüstü infiale müsait bir ortam yarattığından Birleşmiş Milletler ciddi bir endişe duymaktadır.

  Tüm devletlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir..

  Yabancı askeri müdahaleye derhal son verilmelidir.” diyerek harekata karşı olduğunu belirtti ve ateşkese çağırdı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 11 Mayıs 1984 tarihindeki 550 sayılı kararında ise durumu işgal olarak niteledi.

  Avrupa Konseyi Parlamentler Meclisi’nin 29 Temmuz 1974 tarihli 573 sayılı kararı ve Atina’daki Temyiz Mahkemesi’nin 21 Mart 1979 tarihli kararı, Türk müdahalesinin yasal olduğunu vurgulamıştır. Ancak uluslararası kuruluşları ve kararlarının çoğu, yasadışı istila olarak tanımlamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bugüne Kadar Kullandığımız Anayasalar Neler Madde Madde Kısaca Özet

  Sultan ünvanı alan ilk hükümdar kim?

  Bu sayfadaki "Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu, Kaç Yılında Yapıldı? " konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *