20.08.2014

  KIRŞEHİR ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  KIRŞEHİR Kır ve Şehir kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur.

  Kırşehir Adı Nerden Gelmiştir

  Kırşehir’de yaşıyoruz… Peki Kırşehir adının nerden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bizler sizler için merak ettik. İşte Kırşehir adının tarihi ve Kırşehir adının nerden geldiği…

  Kırşehir tarihi, Hititler dönemi ile anılmaya başlar. Fakat, ilin adının o zaman ne olduğu henüz bilinmemektedir. İlin bir ara Aquae Saravenas (Akova – Saravena) adıyla (M.Ö. 2.yy.) bilindiği anlaşılmıştır. Önceleri Makissos (Macissus) adıyla anılan kent, İmparator I. Jüstinianos devrinde (527-568) yeniden kurulmuş ve Jüstinianopolis diye anılmaya başlamıştır. Uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu kente Türkler “Kır şehri” adını vermişlerdir. Kır şehri zamanla halk dilinde “Kırşehir” oldu. Bu gün bile bazı köylerinde yaşayan halk, burasını Kır şehri diye anar. Kırşehir ismi Türkçe’dir. Bir rivayete göre de Timur’un Anadolu’ya gelişinde kendisine karşı koyan burada yaşayan halkı göstererek “kırın şehri” dediği, daha sonra bunun Kır şehri olarak değiştiği ve bu günkü ismini aldığı da söylenmektedir.ahmedi gülşehri olarakta bilinir. Ayrıca üniversite sınavlarında başarılı bir il olmasından dolayı Türkiye’nin yakın zamanda ve gelecek 30 yılında üst yönetimlerinde olması bekleniyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  KIRKLARELİ ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  KİLİS ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  Bu sayfadaki " KIRŞEHİR ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. Kullanıcı
   6 Mart 2014

   Sağ olun türkce ödevime yardımcı oldunuz

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *