22.08.2014

  Küçük Elektro Mekanik Böcek Robot Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Sponsorlu Bağlantılar
  basit robot yapalımrobot yapımı

  Arkadaşlar sizlerde şekilde görüldüğü gibi hava akımlarının oluşturduğu titreşimden faydalanarak kendi gözlerinde bulunan LED diyotları yakıp-söndüren Küçük Elektro Mekanik Böcek.

  Otomatımızdan yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

  Proje Çalışma Şekli

  teknoloji ve tasarım dersiteknoloji tasarım

  Arkadaşlar burada sizlere projenin mantığını anlatmaya çalışacağım: Projede kullandığımız led diyotların + (anot) bacaklarını birleştireceğiz. Birleştirdiğimiz anot bacakları pilin pozitif kutpuna bant yardımıyla birleştireceğiz. Daha sonra led diyotların katot (-) bacaklarını göz haline getirip içerisinden gitar telini geçireceğiz. Gitar telleride pilin negatif kutbun bağlı olacak.  Gitar tellerinin uçlarını uzatarak esnek yapısından faydalanacağız. Rüzgarın etkisiyle sallanan gitar teli led diyotun katot (-) bacağına temas edeceğinden led diyotlar yanarak ikaz verecektir. Bu mantık içerisinde projeyi gerçekleştireceğiz.

  Mekanik Örümcek Robot Çalışma Videosu

  Proje İçin Gerekli Malzemeler

  kolay projelerbasit proje yapımı
  1. Silikon Tabancası ve silikon
  2. Metal Kesme Testeresi (Demir Testere)
  3. Koruyucu Gözlük
  4. Karga Burnu
  5. Yan Keski
  6. Maket Bıçağı
  7. Metre
  8. Şeffaf Bant
  9. 5 mm iki adet Led Diyot
  10. Gitar Teli
  11. Kuru hücre pil (Kol saat pili). Alkalin veya Lithium pil.Pilin akım değeri vibratörü çalıştıracak değerde olmalı. (1,5-3V arası).
  12. İnce Bakır Boru (1/16*0.4)
  Bakır borunun çapı gitar telinin çapından 0.2 mm daha geniş olmalı.

  Gitar telinin uzunluğu 1 m. Biz teli üç eşit parçaya bölüyoruz. 33 cm den oluşan üç ayrı parça elde ediyoruz.

  basit projekolay proje

  Bakır boruyu 6 cm uzunluğunda kesiyoruz. Daha sonra kesilen kısımları zımpara yaparak tamamen zararsız hale getiriyoruz.

   

   

  robot nedirrobot devreleri

  Kesdiğimiz boruyu cetvel ve karga burnu yardımıyla üç eşit parçaya bölerek şekilde görüldüğü pozisyona getiriyoruz.

  robot derslerirobot yapalım

  Led Diyotların + (anot) bacakların bükün ve birleştirin. Led diyotların – (katot) bacaklarını da şekilde görüldüğü gibi göz haline getirin. Led Diyotlar hakkında sitemizde daha önce sizlerle paylaştığımız elektronik derslerbölümünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  kolay projebasit proje

  Anteni ve gözleri pil ile birleştirerek gövdeyi oluşturuyoruz. Led Diyotları pil ile birleştirirken pilin pozitif kutbu ile led diyotların pozitif kutupların birleşmesine dikkat edin. Montajın sağlam olması için bant kullanabilirsiniz.

  projeyapım kuşağı

  Robotun bacaklarını oluşturmak içi 7-8 cm arası kadifemsi yapıya sahip kalın kumaş veya ona benzer sert kumaşlardan üç parça kesiyoruz.

  robot devrelerirobot nasıl yapılır

  Parçaları şekilde görüldüğü gibi sıcak silikon yardımıyla birleştiriyoruz. Bacakları oluşturduktan sonra silikon yardımıyla aşağıda şekilde görüldüğü gibi gövdeyle birleştiriyoruz.

  yapım kuşağırobot çeşitleri

  Neredeyse bitirdik arkadaşlar. Şimdi denemeleri yapabiliriz. Gitar telini led diyotun bacağına dokundurduğumuz zaman led diyotun yanması gerekir.

  mekanik örümcek robotörümcek robot

  Veee işte bittii.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Süt Kutusundan Üçlü Bant Dağıtıcı Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Lazer Silahı Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Bu sayfadaki "Küçük Elektro Mekanik Böcek Robot Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *