26.07.2014

  Kulak arkası kemik şişmesi, kulak arkasında kemikte şişlik neden olur nasıl geçer ne iyi gelir?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mastoidit (mastoid Kemik iltihabi)

  Akut kulak iltihabı tedavi edilmezse, enfeksiyon dış kulağın arkasındaki orta kulağa bağlı mastoid çıkıntısına yayılabilir. Mastoid iltihapta enfeksiyon orta kulaktan mastoid çıkıntısını örten mukozalı zara ve içindeki bal peteği şeklindeki kemiğe geçer. Enfeksiyon şiddetli olursa bu kemiği tahrip edip yayılabilir.
  Belirtiler
  - Kulak arkasındaki mastoid çıkıntısının kızarması, şişmesi ve hassaslaşması
  - Kulak ağrısı
  - Ateş
  - Kulaktan cerahat gelmesi.
  Teşhis
  Kulak iltihabı veya mastoid çıkıntısı iltihabı belirtileri görülürse doktorunuzla görüşün. Kendisi kulağınızı muayene edecek kulağınızda bulunan cerahattan örnek alacak ve belki de enfeksiyonun ne kadar yayıldığını belirlemek için baş röntgeni isteyecektir. Sizi bir kulak-burun-boğaz uzmanının da muayene etmesini isteyebilir.
  Antibiyotikler bulunmadan önce akut mastoid iltihabı çocuk ölümlerinin başta gelen nedenlerindendi. Şimdi antibiyotiklerle başarılı olarak tedavi edilebilir ve ölüm riski çok düşüktür.
  Tedavi
  Mastoid iltihabı için doktorunuz antibiyotik verecektir. Mastoid hücrelerinden enfekte olan maddeleri kolayca akıtmanın bir yolu yoktur, onun için bu enfeksiyonun tedavi edilebilmesi zordur. İltihabın kuruması için üç beş hafta yüksek dozda antibiyotik almak gerekmektedir. Eğer antibiyotik tedavisi problemi halletmezse, doktorunuz mastoidektomi önerebilir. Mastoid kemiğinin tümü veya bir kısmı ameliyatla alınır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kulak ağrısına iyi gelen şeyler, kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, kulak ağrısı neden olur?

  İdrarda kan kanama idrar kanaması neden olur nasıl geçer ne iyi gelir?

  Bu sayfadaki "Kulak arkası kemik şişmesi, kulak arkasında kemikte şişlik neden olur nasıl geçer ne iyi gelir?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *