31.07.2014

  Kuran’da Dünyanın Yaratılışı, İslam’a Göre Dünya Nasıl Yaratıldı

  Sponsorlu Bağlantılar

  İslamiyette Dünyanın Yaratılışı Hakkında Bilgi

  Dünyanın yaradılışı bilimsel olarak bakıldığında milyonlarca yıl sürer deniyor Ama kuranda 6 günde yaratıldığı yazıyor .

  Kuran ile modern bilim arasındaki uyumun bir örneği, evrenin yaşı konusudur. Kozmologlar evrenin yaşını 16-17 milyar yıl olarak hesaplamışlardır Kuran’da ise tüm evrenin 6 günde yaratıldığı açıklanmaktadır. İlk bakışta farklı gibi görünen bu zaman dilimleri arasında aslında çok şaşırtıcı bir uyum vardır. Gerçekte, evrenin yaşı ile ilgili elimizde bulunan bu iki rakamın her ikisi de doğrudur Yani evren, Kuran’da bildirildiği gibi 6 günde yaratılmıştır. ve bu süre bizim zamanı algıladığımız şekliyle 16-17 milyar yıla karşılık gelmektedir.

  Diğer yandan yaratılışın 6 gününün her biri -bizim zaman algımızla- birbirlerinden farklı zamanlara karşılık gelmektedir. Bunun sebebi zamanın akış katsayısının evrenin genişlemesiyle ters orantılı olarak azalmasıdır Big Bang’den itibaren evrenin büyüklüğü her ikiye katlandığında, zamanın akış katsayısı yarıya düşmüştür. Evren büyüdükçe, evrenin ikiye katlanma hızı da gittikçe artan bir şekilde yavaşladı. Bu genişleme oranı, Fiziksel Kozmolojinin Temelleri adlı ders kitaplarında anlatılan, dünyanın her yerinde yaygın olarak bilinen bilimsel bir gerçektir.

  Yaratılışın her gününü, Dünya zamanıyla hesapladığımızda karşımıza aşağıdaki durum çıkar.

  Zamanın başladığı andan itibaren bakıldığında, yaratılışın 1 günü (1 devre) 24 saat sürmüştür Ancak bu süre, bizim zamanı Dünya’da algıladığımız şekliyle 8 milyar yıla eşittir

  Yaratılışın 2 günü (2 devre) 24 saat sürmüştür Ancak bu, bizim algılarımızla bir önceki günün yarısı kadar sürmüştür Yani 4 milyar yıl

  3 gün (3 devre) ise yine bir önceki gün olan 2 günün yarısı kadar sürmüştür Yani 2 milyar yıl

  4 gün (4 devre) 1 milyar yıl,

  5 gün (5 devre) 500 milyon yıl,

  ve 6 gün (6 devre) 250 milyon yıl sürmüştür

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hz Yusuf’un İnsanlığa İbret ve Ders Veren Hayatı

  Çok tartışılan Mevlid Kandili’nin tarihi seyri nasıl olmuştur?

  Bu sayfadaki "Kuran’da Dünyanın Yaratılışı, İslam’a Göre Dünya Nasıl Yaratıldı" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *