21.08.2014

  Leylek ve leyleklerin özellikleri hakkında ansiklopedik bilgi kısa

  Sponsorlu Bağlantılar

  Leylek Nedir?

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz)</p>
<p>Resmin ismi: images (35).jpg<br />
Görüntüleme: 27<br />
Büyüklüğü: 12,5 KB (Kilobyte)

  Leylek (Arapça: لقلق / laklak, Farsça: لک*لک / leglek), bir kuş türüdür. Türün yayılışı çok geniş bir coğrafya üzerindedir. Almanyadan havalanan ve Prenses adı verilen Leylek, Türkiye(İstanbul-Hatay) üzerinden Güney Afrika Cumhuriyetine gittiği tespit edilmiştir. Genellikle karadan yükselen sıcak hava akımını kullanarak daireler çizerek uçarlar. Nesli tehlike altında olmasada yanlış insan yapılaşması ve sulak alanların kurutulması sonucunda Türkiye’deki sayıları azalmaktadır.
  Avrasya’da üreyen ak leylek (Ciconia ciconia) Afrika’nın güney kesimlerinde kışlar. Boyu yaklaşık 100 cm, kanat uçma tüyleri siyah, öbür tüyleri beyaz, gagası uzun ve bacakları kırmızıdır. Boyunlarını öne uzatarak oldukça yavaş uçar ve havada geniş daireler çizerek süzülür.
  Ak leylekler çatılara özellikle de bacaların tepesine yuva yaparlar. Bazı ülkelerde insanlar uğur getirdiğine inandıklarından leylekleri çekmek için damlarına kazıklar üzerine tekerlekler koyarlar. Leylek çiftleri çalı çırpı ve topraktan yaptıkları tepsi biçimindeki yuvalarını otla döşerler. Yuva her yıl yeni eklemeler yapıldığından çok büyür.

  İsim: images (36).jpg<br />
Görüntüleme: 15<br />
Büyüklük: 10,2 KB (Kilobyte)
  Sponsorlu Bağlantılar

  Leylek Türleri Neler, Kaç Çeşit Leylek Vardır?

  Kaç tür dinazor vardır, dinazor çeşitleri ve dinazorların türleri hakkında ansiklopedik bilgi

  Bu sayfadaki "Leylek ve leyleklerin özellikleri hakkında ansiklopedik bilgi kısa" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *