01.08.2014

  Mercekler nerelerde kullanılır, merceklerin kullanım alanları nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Merceklerin kullanıldığı yerler nereler?

  Mercekler içinden geçen ışınların yönünü değiştiren camlardır. Mercek içinden geçen ışınlar birbirine yaklaştığında cismin görüntüsü büyür ( Büyüteç ), ışınlar birbirinde uzaklaştığında ise cismin görüntüsü küçülür.

  Merceklerin kullanım alanları şunlardır:

  Teleskoplar: Silindirin göz dayanan kısmına ve diğer ucuna mercekler yerleştiren Galilei teleskopu bulmuş oldu. 1609 yılında yaptığı teleskopla birçok astronomik gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay’ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesi de vardı.

  Mikroskop:
  Galilei teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek “occhialino” adını verdiği mikroskobu yaptı. 1619 – 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti.


  Gözlük camları:

  Miyop

  Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağ tabakada odaklayamaz.İçbükey(Konkav) mercekler miyop tedavisinde kullanılır.

  Hipermetrop

  Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği yakındaki nesnelerin görüntülerini ağtabakanın üzerine düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece, görüntü ağ tabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle, kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağ tabakanın üzerine düşer.Tedavisinde dışbükey(Konveks) mercekler kullanılır.

  Astigmat

  Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanılır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mikroskobik Canlılar Nedir Özellikleri Hakkında Bilgi Kısa Özet

  Mikroskobik Canlılar ile ilgili bilgiler kısaca özet

  Bu sayfadaki "Mercekler nerelerde kullanılır, merceklerin kullanım alanları nelerdir?" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  3 Yorum

  1. burçin buse eroglu
   7 Mayıs 2013

   cok güzel di cok tşk önemli bilgiler ödevimde yardımcı oldu

  2. senem
   5 Aralık 2013

   çokkkkkkkkkkk teşekkürler en iyi sitelerde aradım hep aynı kafamdaki şey burdaaa

  3. 8 Nisan 2014

   çok güzel ve önemli bilgiler veriyor ve aklımızdan silin miyecektir eminim çünkü o kadar anlayışlı ki tşk ederim

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *