27.08.2014

  Mikroskobik Canlılar ile ilgili bilgiler kısaca özet

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mikroskobik Canlılar nedir nelerdir nerede nasıl yaşarlar? çok kısa özet konu anlatımı.

  Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir.Hem zararlı hem de faydalı mikroskobik canlılar vardır.
  Mikroskobik canlılar, besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.

  Mikroorganizmalar çoğunlukla tek hücreli olsalar da çok hücreli örnekleri de mevcuttur. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

  Mikroskobik canlılar; toprakta, havada, suda, toprak altında, insan ve çeşitli canlıların vücutlarında yaşayabilir.Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini, üzümden sirke oluşmasını sağlayan mikroskobik canlılardır.Toprakta yaşayan bazı mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mercekler nerelerde kullanılır, merceklerin kullanım alanları nelerdir?

  Ada Oluşumunu Gösteren Animasyon Video, Ada Nasıl Oluşur

  Bu sayfadaki "Mikroskobik Canlılar ile ilgili bilgiler kısaca özet" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *